r e k l a m a
Partner portalu
Kiedy się wycieli?

Kiedy się wycieli?

W hodowli bydła mlecznego dokładnie przewidywanie terminu wycielenia jest kluczowym czynnikiem rentowności gospodarstwa i dobrostanu zwierząt. Najdokładniejsze i najbardziej czułe metody do prognozowania wycielenia wciągu 24 godzin to ocena rozluźnienia więzadeł miednicy oraz pomiar poziomu progesteronu i estradiolu-17β.

Jak monitorować poród?

r e k l a m a

Odwracając sytuację - możemy być pewni, że wycielenie nie nastąpi w ciągu 12 - 24 h mierząc spadek temperatury w pochwie w ciągu dnia, stwierdzając brak rozluźniania więzadeł miednicy oraz oceniając stopień wypełnienia strzyków mlekiem.

Systemy monitorowania wykrywają zmiany zachowań zachodzące stricte w dniu wycielenia, a niektóre z nich widać dopiero an kilka godzina przed porodem. Są to m.in.: stanie/kładzenie się, podnoszenie ogona, czas pobierania paszy i wody.

Na rynku dostępne są cztery typy urządzeń do przewidywania terminu wycielenia, choć żadne z nich nie jest idealne. Są to inklinometry i akcelerometry wykrywające podnoszenie ogona, opaski na brzuch monitorujące skurcze macicy, sondy dopochwowe wykrywające obniżenie temperatury i pojawienie się błon płodowych oraz urządzenia umieszczone w pochwie lub wargach sromowych, które rejestrują wydalanie płodu. Obojętnie, jaką metodę zastosujemy, warto wiedzieć kiedy krowa się wycieli. Czasem pomoc bywa niezbędna.

Źródło: Journal of Veterinary Science

Polecany artykuł

1/2019

1/2019

Manufaktura na 14 tys. kg mleka
Selen - mikropierwiastek o makroznaczeniu
Prawidłowe leczenie gorączki mlecznej
Robot w oborze i co dalej? 
Zamów prenumeratę
r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR