StoryEditorBól głowy!

8 skutecznych sposobów na migrenę

21.11.2022., 12:25h

Migrena to bardzo ciężki rodzaj bólu głowy. Towarzyszy mu aura związana z gorszym widzeniem i nadwrażliwością na bodźce. Niestety, do dziś nie udało się ustalić, jakie są przyczyny migreny. Na szczęście, znamy sposoby radzenia sobie z migreną. Na czym opiera się jej leczenie?

Migrena to niezwykle uciążliwa przypadłość. Osoby cierpiące na nawracające bóle głowy bywają wyłączone z rutynowych czynności życiowych na wiele godzin. Migrena znacznie obniża komfort życia. Niestety, przyczyn jej pojawiania się może być wiele, dlatego skuteczne leczenie jest takie trudne. Znalezienie źródeł bólu może być możliwe dzięki wnikliwej diagnostyce z pomocą specjalistów, ale także dzięki obserwacji swojego ciała.

Przyczyny migreny

Wielokrotnie zapominamy o najprostszych rytuałach, które mogłyby mieć korzystny wpływ na nasze samopoczucie lub wprost przeciwnie narażamy się na szkodzące nam bodźce. Zbyt dużo czasu przebywamy w niewietrzonych pomieszczeniach, siedząc przed komputerem, bez odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jesteśmy obciążeni stresem, niewyspani, nie mamy czasu na regularne pełnowartościowe posiłki. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do powstawania bólu.

Aby pozbyć się migreny, czasami wystarczy:

  • wypić szklankę wody,
  • zadbać o wyciszenie, relaksację i odcięcie męczących bodźców,
  • rozciąganie całego ciała.

Jak walczyć z migreną?

Okazuje się, że do powstawania migreny mogą przykładać się niektóre produkty spożywcze, takie jak: alkohol, a zwłaszcza czerwone wino; mocna kawa i herbata; sery pleśniowe oraz zaburzenia hormonalne; pominięcie posiłku; hałas; nieodpowiednie oświetlenie; stres; brak snu; zmiany pogody.

1. Dobrze jest wypróbować różne patenty. W końcu dzień bez bólu głowy, wart jest dołożenia wszelkich starań. Czasami wystarczą okłady: zimne – kawałek materiału zmoczonego zimną wodą lub woreczek z lodem owinięty w tkaninę lub ciepłe – na oczy i relaksowanie się przez pół godziny.

2. Kolejnym wyjściem jest regularne picie naparów ziołowych: z rumianku lub z krwawnika, ponieważ działają rozkurczowo. Ponadto pozytywne efekty może przynieść waleriana, dziurawiec, imbir, szyszki chmielu, miłorząb dwuklapowy (zawiera kemferol oraz kwercetynę, które rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie krwi w mózgu).

3. Samodzielna akupresura, czyli naciskanie odpowiednich miejsc na głowie: gdy cała głowa boli, uciskamy w zagłębieniu z tyłu głowy; gdy bolą skronie, masujemy zewnętrzny kącik oka i łuk brwiowy, w przypadku bólu migrenowego zginamy nadgarstek i trzema palcami drugiej dłoni uciskamy na linię zgięcia; przy bolących zatokach należy uciskać miejsce między brwiami, a gdy czujemy ból z przodu głowy – uciskamy na miejsce w na poziomie jednej trzeciej podeszwy stopy.

4. Napad bólu głowy może odejść w zapomnienie, jeśli przewietrzmy się lub chociaż otworzymy szeroko okno, aby zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza. Pomaga także obserwacja natury, kolor zielony wycisza i uspokaja. Jeśli warunki na to pozwalają, dobrze jest usiąść, zamknąć oczy i pomedytować, zwracając uwagę na głęboki oddech.

5. Czasami pomaga odcięcie się od tego, co na zewnątrz. Zaciemnione pomieszczenie, bez dźwiękowych sygnałów może okazać się dobrym wyjściem. Po prostu, zasłoń okna i oddaj się chwilowej relaksacji.

6. Bywa, że przyczyną migreny są bóle zlokalizowane w kręgosłupie. Napięcia, które tam powstają mogą powodować bóle głowy. Idealnym rozwiązaniem jest więc zmiana pozycji i wykonanie szybkiego stretchingu.

7. Zbawiennie działa też sen, zatem połóż się w zacienionym, cichym miejscu i spróbuj zasnąć.

8. Pomaga też aromaterapia i stosowanie olejku miętowego, lawendowego czy eukaliptusowego za pomocą dyfuzora lub masażów i kąpieli z olejkami.

Migrena i jej przebieg

Migrena jest chorobą przewlekłą. To napadowe silne bóle głowy. Atak migreny może rozwinąć się w ciągu kilkunastu minut i trwa od 4 do 72 godzin. W trakcie często pojawia się tzw. aura wzrokowa, czyli zaburzenia widzenia (tzw. "mroczki" przed oczami, zła ostrość widzenia).

Do typowych objawów choroby należą:

  • Okres przepowiadający – na kilka godzin przed atakiem: zmiana nastroju, drażliwość, nadwrażliwość.
  • Aura migrenowa – symptomy zapowiadające: wzrokowe, słuchowe lub zapachowe.
  • Napad migreny – silny, ból głowy, często w okolicy skroni i czoła; rozpierający. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, nadwrażliwość.
  • Etap postdromalny – występuje po migrenie, dyskomfort, osłabienie i zmęczenie.

Uwaga! Jeśli ból głowy występuje bardzo często, warto udać się na wizytę do specjalisty, aby poznać jego przyczynę.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 10:23