r e k l a m a
Partner portalu
5 wskazówek, jak zmniejszyć stres cieplny u krów

5 wskazówek, jak zmniejszyć stres cieplny u krów

Nadchodzące lato, a wraz z nimi fala upałów, to wymagający okres zarówno dla hodowców, jak i samych zwierząt. Wyraźny spadek mleczności, pogorszenie parametrów mleka i rozrodu czy złe samopoczucie zwierząt to tylko niektóre z powodów, dla których ograniczenie stresu cieplnego powinno być największym priorytetem każdego posiadacza mlecznego stada.

Kiedy krowy mleczne doświadczają stresu cieplnego?

Warto pamiętać, że temperatury, w których krowy czują się najlepiej i nie odczuwają dyskomfortu termicznego mieszczą się w przedziale od 4 do 12°C. Wysoka wilgotność w oborze oraz temperatura powyżej 22°C powoduje wystąpienie objawów stresu cieplnego. Jeszcze mniej odporne na upały są krowy wysokoprodukcyjne, u których zachodzące przemiany metaboliczne znacznie zwiększają ciepłotę ciała.

Co prawda nie można kontrolować pogody za oknem, można jednak w kilku krokach znacznie ułatwić zwierzętom przejście przez okres letnich upałów i zwiększyć ich komfort, co w rezultacie przyczyni się do większej mleczności i ostatecznie wyższych zysków. 

1. Mierz profilaktycznie temperaturę ciała krów

Prawidłowa temperatura ciała dorosłej krowy mlecznej mieści się w przedziale 38.0–39.3°C (u bydła mięsnego temperatura jest nieco niższa i wynosi od 36.7 do 39.1°C). Jeżeli więcej niż 5% do 10% krów ma temperaturę powyżej 40 °C, należy podjąć natychmiastowe działania, ponieważ stado doświadcza stresu cieplnego. 

r e k l a m a

2. Przygotuj się na dostarczenie większej ilości wody swoim zwierzętom

Zużycie wody w czasie wysokich temperatur może wzrosnąć nawet o 50%. Normalne zapotrzebowanie krowy na wodę mieści się w przedziale 40 – 130 litrów na dobę. Wydajne sztuki mogą wypijać nawet więcej niż 150 litrów świeżej wody dziennie. Mając to na uwadze, należy zapewnić krowom stały dostęp do świeżej i czystej wody, której temperatura mieści się w przedziale od 8 do 15°C. 

3. Unikaj szczepień w czasie upałów.

Warto przeczekać okres najwyższych temperatur, podczas których układ odpornościowy krów jest już i mocno obciążony. 

4. Zwróć uwagę na żywienie

Podczas ciepłych miesięcy należy zwiększyć częstotliwości zadawania paszy do 4-5 razy na dobę. Dobrze sprawdzi się też skarmienie w chłodniejszych porach dnia oraz polewanie TMR-u wodą, żeby uniknąć jego przesuszenia. Z uwagi na pocenie się i utratę minerałów, krowy powinny mieć stały dostęp do lizawek solnych.   

5. Zapewnij zwierzętom cień i dobrą wentylację w oborze

Możliwość przebywania w zacienionym i chłodnym miejscu jest nieoceniona w walce ze stresem cieplnym. Sprawna wentylacja, czy to grawitacyjna czy mechaniczna, może być wsparta dodatkowym systemem chłodzenia krów, jakim są zraszacze. 

Oprac. Kamila Dłużewicz
Fot. Beata Dąbrowska

r e k l a m a

Polecany artykuł

r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR