StoryEditor

5 wskazówek, jak zmniejszyć stres cieplny u krów

Nadchodzące lato, a wraz z nimi fala upałów, to wymagający okres zarówno dla hodowców, jak i samych zwierząt. Wyraźny spadek mleczności, pogorszenie parametrów mleka i rozrodu czy złe samopoczucie zwierząt to tylko niektóre z powodów, dla których ograniczenie stresu cieplnego powinno być największym priorytetem każdego posiadacza mlecznego stada.

10.05.2022., 00:00h

Kiedy krowy mleczne doświadczają stresu cieplnego?

Warto pamiętać, że temperatury, w których krowy czują się najlepiej i nie odczuwają dyskomfortu termicznego mieszczą się w przedziale od 4 do 12°C. Wysoka wilgotność w oborze oraz temperatura powyżej 22°C powoduje wystąpienie objawów stresu cieplnego. Jeszcze mniej odporne na upały są krowy wysokoprodukcyjne, u których zachodzące przemiany metaboliczne znacznie zwiększają ciepłotę ciała.

Co prawda nie można kontrolować pogody za oknem, można jednak w kilku krokach znacznie ułatwić zwierzętom przejście przez okres letnich upałów i zwiększyć ich komfort, co w rezultacie przyczyni się do większej mleczności i ostatecznie wyższych zysków. 

1. Mierz profilaktycznie temperaturę ciała krów

Prawidłowa temperatura ciała dorosłej krowy mlecznej mieści się w przedziale 38.0–39.3°C (u bydła mięsnego temperatura jest nieco niższa i wynosi od 36.7 do 39.1°C). Jeżeli więcej niż 5% do 10% krów ma temperaturę powyżej 40 °C, należy podjąć natychmiastowe działania, ponieważ stado doświadcza stresu cieplnego. 

2. Przygotuj się na dostarczenie większej ilości wody swoim zwierzętom

Zużycie wody w czasie wysokich temperatur może wzrosnąć nawet o 50%. Normalne zapotrzebowanie krowy na wodę mieści się w przedziale 40 – 130 litrów na dobę. Wydajne sztuki mogą wypijać nawet więcej niż 150 litrów świeżej wody dziennie. Mając to na uwadze, należy zapewnić krowom stały dostęp do świeżej i czystej wody, której temperatura mieści się w przedziale od 8 do 15°C. 

3. Unikaj szczepień w czasie upałów.

Warto przeczekać okres najwyższych temperatur, podczas których układ odpornościowy krów jest już i mocno obciążony. 

4. Zwróć uwagę na żywienie

Podczas ciepłych miesięcy należy zwiększyć częstotliwości zadawania paszy do 4-5 razy na dobę. Dobrze sprawdzi się też skarmienie w chłodniejszych porach dnia oraz polewanie TMR-u wodą, żeby uniknąć jego przesuszenia. Z uwagi na pocenie się i utratę minerałów, krowy powinny mieć stały dostęp do lizawek solnych.   

5. Zapewnij zwierzętom cień i dobrą wentylację w oborze

Możliwość przebywania w zacienionym i chłodnym miejscu jest nieoceniona w walce ze stresem cieplnym. Sprawna wentylacja, czy to grawitacyjna czy mechaniczna, może być wsparta dodatkowym systemem chłodzenia krów, jakim są zraszacze. 

Oprac. Kamila Dłużewicz
Fot. Beata Dąbrowska

22. kwiecień 2024 10:29