r e k l a m a
Partner portalu
Szwajcaria nie dołoży hodowcom do utrzymywania rogatego bydła

Szwajcaria nie dołoży hodowcom do utrzymywania rogatego bydła

W Szwajcarii w wielu kwestiach głos ma społeczeństwo w referendach. Pod koniec ubiegłego roku Szwajcarzy decydowali czy państwo powinno dopłacać hodowcom, którzy nie walczą z naturą i pozwalają krowom oraz kozom posiadać rogi. Wymagane dla zorganizowania referendum 100 tys. podpisów zebrano z inicjatywy Armina Capaula, rolnika z kantonu berneńskiego.

Szwajcarzy nie chcą dopłat dla rolników za utrzymywanie rogatego bydła

r e k l a m a
Za obcinaniem zwierzętom rogów przemawiają względy bezpieczeństwa; ponadto zwierzęta rogate potrzebują więcej miejsca w oborach i w razie przyjęcia inicjatywy w wielu obiektach trzeba byłoby zmniejszyć obsadę, by zachować odpowiednie warunki dobrostanu.

Przeciwnicy obcinania rogów argumentowali, że rogi są integralną częścią zwierzęcia, a chów zwierząt rogatych wymaga wyższych nakładów i dlatego państwo powinno wspierać finansowo hodowców, którzy decydują się nie usuwać rogów.

Obie izby parlamentu Szwajcarii oraz szwajcarski rząd, a w końcu także sami Szwajcarzy odrzucili pomysł. Nie do końca wiadomo czy z pobudek pro-zwierzęcych, czy jednak czysto ekonomicznych. W końcu to podatnicy musieliby za te rogi zapłacić.


Polecany artykuł

Elita Dobry Hodowca 2/2019

Elita Dobry Hodowca 2/2019

Nowoczesne kojce porodowe
Norweska czerwona – ciekawa rasa krów
Jak efektywnie wypasać krowy zasuszone? 
Czy obora z dojem automatycznym zwiększa dobrostan krów? 
Intensywne odpajanie, to zdrowsze cielęta
Robot do TMR-u spłaca się w mleku
Zamów prenumeratę
r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR