Optymalne żywienie w tym okresie fizjologicznym gwarantuje idealne zaopatrzenie nienarodzonego jeszcze cielęcia w składniki odżywcze. Jest to ważne, ponieważ pod koniec ciąży wzrost cielęcia w łonie matki jest ogromny. Poza tym, kondycja krowy do czasu porodu będzie stanowiła o jego przebiegu, tzn. czy będzie to poród łatwy czy ciężki.
Kulawe krowy w okresie zasuszenia szybko tracą na wadze, ponieważ z powodu bólu niechętnie wstają, aby udać się do stołu paszowego, dlatego też do czasu zasuszenia należy skontrolować racice.
Stres cieplny w okresie zaawansowanej ciąży również może zakłócać rozwój nienarodzonego zwierzęcia. Cielęta, których matki doświadczyły w ciąży stresu cieplnego przychodzą na świat wcześniej i są lżejsze oraz mniej skutecznie przyjmują siarę. Natomiast te od krów, które nie doświadczyły stresu cieplnego w okresie ciąży przybierają w fazie odpajania lepiej na wadze (+0,2 kg/ dzień), dłużej stoją oraz wykazują wyższe stężenia przeciwciał we krwi. Dlatego też obowiązuje zasada, aby przy temperaturach od 21 °C chronić krowy w okresie przejściowym przed stresem cieplnym.
Jeśli u cieląt wyst...