StoryEditor

Jak dobrze zarządzać rozrodem krów?

Panuje przekonanie, że krów o wysokich wydajnościach nie powinno się zbyt wcześnie zacielać. Praktyczna zasada mówi, że należy pomnożyć ilość mleka w dziennym udoju przez 2. Otrzymamy wówczas optymalną liczbę dni okresu międzyciążowego. Czyli z prostego rachunku wynika, że przy wydajności mlecznej 40 kg, pierwsza inseminacja po porodzie powinna być nie wcześniej niż w 80. dniu laktacji.

22.10.2019., 00:00h
I chociaż ta teoria nijak się ma do badań naukowych, jest w niej wiele prawdy. Im wyższa produkcja, tym częstsze ryzyko, wystąpienia ujemnego bilansu energetycznego. Taki stan negatywnie działa na układ odpornościowy – rośnie ryzyko infekcji i chorób. One z kolei, niezależnie od wydajności, mają negatywny wpływ na płodność. Wydłużenie  okresu odpoczynku pomiędzy porodem i kolejnym unasiennieniem ma prowadzić do tego, że zacielenie nastąpi wówczas, gdy przemiana materii krów wróci do równowagi.

Problemy z rozrodem są konsekwencją zarządzania stadem

Ta teoria nie zawsze się sprawdza – czasem krowy wysokoprodukcyjne zacielają się wcześniej – przed upływem 80 dni od poprzedniego wycielenia. W stadach, gdzie się to udaje, mamy bardzo krótki okres międzywycieleniowy. Stąd wniosek, że problemem nie jest wydajność krów, a raczej metody zarządzania żywieniem stada.

Wysoka wydajność i dobre wyniki reprodukcyjne nie muszą wykluczać się wzajemnie. Wręcz przeciwnie – jedno i drugie działa według tych samych mechanizmów – mówi z doświadczenia izraelski specjalista od rozrodu Doron Bar.

Kluczowym punktem dobrej płodności j...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
26. maj 2024 09:17