Zalecenia dla cieląt obejmuje podawanie w ciągu 2 godzin po porodzie 4 litrów wysokiej jakości siary uzyskanej od prawidłowo przygotowanej krowy przy użyciu czystego, zdezynfekowanego sprzętu udojowego.
Dlaczego więc naukowcy wciąż o tym przypominają?
Co trzeba wiedzieć o cielętach i jak o nie zadbać po porodzie?
Cielęta rodzą się bezbronne – przeciwciała (immunoglobuliny) nie są przenoszone z matki na płód przed porodem i muszą zostać wchłonięte krótko po urodzeniu. Wchłonięcie matczynych immunoglobulin chroni cielę przed chorobami, dopóki nie zacznie funkcjonować jego własny układ odpornościowy.
Siara jak najszybciej po wycieleniu – wchłanialność immunoglobulin spada z każdą godziną i jest najwyższa w pierwszej godzinie życia. Po 24 godzinach nie ma już praktycznie możliwości przejścia przeciwciał przez barierę jelitową.
Odpowiednia ilość – cielęta hf powinny wypić 4 litry siary w pierwszym podaniu. Badania potwierdziły, że jeśli podamy cielętom rasy hf 4 litry w porównaniu z 2 litrami siary w ciągu 4 do 6 godzin życia, to jako pierwiastki wyprodukują więcej mleka. Jeśli cielę ma problem z wypiciem odpowiedniej ilości siary, użyjmy sondy.
Czysta siara – siarę zdajamy z czystych wymion do czystego wiadra i podajemy przez czyste, zdezynfeko- wane urządzenia do przechowywania i karmienia. Wy- kazano, że duża liczba bakterii w świeżej lub schłodzonej siarze zakłóca wchłanianie immunoglobulin.
Siara zbadana – stężenie immunoglobulin w sia- rze różni się u poszczególnych krów. Krowy ze skró- conym okresem zasuszenia (40 dni vs 60) czy te, u których siarę pobrano zbyt późno, mają niższe stężenie immunoglobulin. Dlatego też siara po- winna być zawsze zbadana, by hodowca wiedział ile immunoglobulin podaje cielęciu.