StoryEditor

Jak zająć się nowo nardzonym cielakiem?

Od chwili, w której nowo narodzone cielę dotknie podłoża w kojcu porodowym, tylko od hodowcy zależy czy pozostanie zdrowe oraz czy wyrośnie na krowę z wysokim potencjałem produkcyjnym.

05.02.2020., 00:00h
Cielę przychodzi na świat bez odporności oraz rezerw energetycznych, dlatego należy działać w sposób właściwy, konsekwentny, dokładny oraz higieniczny. Naszym dążeniem w tym czasie jest bowiem strata cieląt mniejsza niż 5% w ciągu pierwszych 24 godzin ich życia.
 

Kontrola nowo narodzonych cieląt

Pierwszym zadaniem po porodzie jest ocena zdolności życiowych nowo narodzonego cielęcia, która musi nastąpić w ciągu kilku sekund – w przypadku jeśli będziemy musieli zastosować pierwszą pomoc z powodu niedotlenienia lub gdy w płucach będą zalegały wody płodowe. Niektóre punkty kontrolne zaczerpnięte z medycyny ludzkiej mogą pomóc w szybkim i jednoznacznym określeniu zdolności życiowych cielęcia tak, by w razie potrzeby zareagować odpowiednim działaniem (tabela 1). Ocenie poddawane są: napięcie mięśniowe, oddech, kolor błon śluzowych, odruch rogówkowy oraz odruch międzyracicowy. Im mocniejsze i intensywniejsze są reakcje, tym mocniejsze są siły życiowe.
 

W nagłych przypadkach udzielić pierwszej pomocy

Cielęta z punktacją 0–3 na liście kontrolnej, mają słabe szanse przeżycia. Najczęściej umierają w pierwszych minutach życia na...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
27. maj 2024 16:07