StoryEditor

Jak zwiększyć zysk z hodowli bydła już na starcie?

W gospodarstwie Ewy i Wojciecha Jończyków utrzymywanych jest 186 sztuk bydła, a stado podstawowe liczy  67 sztuk. W ubiegłym roku, średnia wydajność od krowy wyniosła 11 434 kg, o zawartości 3,98% tłuszczu i 3,23% białka. Okres międzywycieleniowy to 420 dni, a wiek pierwszego wycielenia wynosi  760 dni.

02.01.2020., 00:00h
Tajemnicą sukcesów gospodarstwa Ewy i Wojciecha Jończyków jest rodzinna współpraca. Hodowcy zaszczepili w swoich dzieciach miłość do zwierząt i nauczyli  ciężkiej pracy. Dzięki temu od najmłodszych lat córki: Agnieszka i Elżbieta oraz syn Arkadiusz pomagali w gospodarstwie i dziś działają wspólnie. Nie ma taryfy ulgowej, każdy ma swój zakres obowiązków.

Dwie jałówki wiceczempionki

W tym roku, podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu dwie z trzech reprezentowanych jałówek uzyskały tytuły wiceczempionów w swoich kategoriach.

Warto dodać, że jałówka z grupy 10-11 miesięcy była  praktycznie najmłodszą na wystawie, ale jeżeli chodzi o wzrost i kaliber nie odbiegała od najstarszych w grupie. Sądzę, że to zasługa intensywnego odchowu – z dumą oznajmiła Elżbieta Jończyk, która  jeździ po świecie, by uczyć się i podpatrywać, jak wygląda praca przy zwierzętach w różnych częściach świata.  – Miałam okazję być w USA i trafiłam na jałownik gdzie było 15 tys. jałówek. Nie mogłam się nadziwić jak one wyglądają, w porównaniu z naszymi  w tym wieku. To były całkiem inne sztuki. Po powrocie...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
26. maj 2024 09:17