StoryEditor

Uważaj na nowonarodzone cielęta podczas letnich nocy

Nawet latem zdarzają się noce, kiedy temperatura mocno spada. Może to być problem dla nowo urodzonych cieląt, które nadal potrzebują ochrony przed niskimi temperaturami w nocy.

26.06.2022., 00:00h

Cielęta nie mają wystarczających rezerw tłuszczowych do bycia odpornymi na niskie temperatury

W takich przypadkach najlepiej sprawdza się słoma (wióry i piasek już nie). Noworodek rasy hf potrzebuje dodatkowej energii, by utrzymać ciepło, gdy temperatura spada 10°C.

Gdy jest przeciąg lub ściółka jest mokra, temperatura krytyczna jest jeszcze niższa. Dzieje się tak dlatego, że cielę rodzi się z zaledwie 3–4 procentami masy ciała w postaci tłuszczu, co nie wystarczy na długo, jeśli będzie musiało spalać tłuszcz do produkcji ciepła. Spalanie tkanki tłuszczowej w celu ogrzania może prowadzić do obniżenia tempa wzrostu, problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Ściółka ze słomy najlepsza dla cieląt

Ściółka słomiana jest najlepszym wyborem zapewniającym młodemu cielęciu izolację. Jednak słoma ma również tendencję do zatrzymywania wilgoci, dlatego ważne jest, aby regularnie ją uzupełniać (uwaga w deszczowe lato!). Wilgotność przekraczająca 20% jest zbyt wysoka. Można to łatwo sprawdzić klękając na ściółce w kojcu dla cieląt. Jeśli na spodniach zostaną wilgotne ślady – ściółka jest zbyt mokra.

Artur Puławski
Zdjęcie: Archiwum

22. kwiecień 2024 15:48