StoryEditor

Opłaca się hodować długowieczne krowy

Pierwszej stutysięczniczki dochował się Grzegorz Goździewski z Pokojewa. To 14-letnia krowa o imieniu Duża 3, która w dziesięciu laktacjach dała 104 288 kg mleka. Obecnie jest w okresie zasuszenia przed swoim 11 wycieleniem i w ogóle nie wygląda na swoje lata. Na pierwszy rzut oka to bardzo energiczna krowa, o zdrowych i mocnych nogach, ładnym pokroju i nie zbyt dużym kalibrze. Jej wiek zdradza tylko opuszczone wymię, ale nie na tyle, żeby przeszkadzało w codziennym użytkowaniu.

02.10.2019., 00:00h
- Duża 3 to doskonała mieszanka hf-a i naszego bydła czarno-białego, niestety takich krów jest mało. Nie ma praktycznie stad i ośrodków, które prowadziłyby doskonalenie rasy polskiej czarno-białej, zakwalifikowano ją jako zachowawczą i zamrożono, by nie powiedzieć zmarnowano jej potencjał. Duża przejęła po bydle polskim długowieczność, nie zbyt duży kaliber oraz mocne nogi, zaś po hf-ie mleczny charakter i wysoką wydajność - oznajmił Grzegorz Goździewski, dodając, że duża nigdy nie bydła rekordzistką pod względem wydajności laktacyjnej, dając w 305 dni laktacji od 10 do 11 tys. kg mleka. Z kolei ma w stadzie takie sztuki, które dają w laktacji nawet 16 kg tys. mleka, mają większy dolew krwi rasy hf, ale żyją krócej. W roku 2017 krowa z jego stada osiągnęła drugą wydajność na całe woj. mazowieckie wśród pierwiastek, dając ponad 16 tys. kg mleka w swojej pierwszej laktacji.

Niezauważalna, a taka ważna

Mimo ukończonych 10 laktacji Duża 3 jest krową niezauważalną, tzn. bezproblemową. Jak zapewnia Grzegorz Goździewski, ani razu nie przyjeżdżał do niej lekarz weterynarii, a zawsze zacielała się, nawet teraz mając kilkanaście lat,...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
29. maj 2024 00:32