r e k l a m a
Partner portalu
Simental osiąga największą wydajność mleczną w V laktacji

Simental osiąga największą wydajność mleczną w V laktacji

W Stadninie Koni Pępowo równolegle obok siebie z bardzo dobrymi wynikami utrzymywane są dwie różne rasy bydła mlecznego. Pierwsza to hf odmiany czarno-białej, a druga simental w typie mlecznym. Obie w oczach głównej hodowczyni Marty Grabowskiej mają swoje mocne strony, dlatego z żadnej gospodarstwo nie rezygnuje. Jednak jak podkreśliła simentalki maksimum swoich możliwości pokazują dopiero w V laktacji, zatem warto zadbać aby krowy te były utrzymywane w stadzie dłużej.

Simentale dają mniej mleka, ale lepiej wykorzystują paszę

Przeciętna krowa rasy hf daje w Pępowie 33,7 l mleka dziennie, a ta rasy simental 23,7 l. Zatem simantale dają 10 l mleka mniej na dzień, ale bronią się innymi cechami.

- Krowy rasy simental pobierają przede wszystkim mniej suchej masy, a więc dobrze wykorzystują paszę. Mają wyższą suchą masę mleka, co przekłada się na uzyskiwaną cenę za surowiec. Zdarzają się też sztuki wybitne, które dziennie dochodzą do 50 l mleka. Średnio w laktacji w ubiegłym roku simentale dawały nam 8 348 kg mleka nieco mniej niż rok wcześniej, ale nie zmienia to faktu, że nadal jesteśmy najlepsi w Polsce pod tym względem w stadach powyżej 50 krów. Zaś w rasie hf nasza przeciętna wydajność laktacyjna to 10 900 kg mleka - powiedziała Marta Grabowska

Ponadto u simentali występują mocne cechy mięsne, dlatego część buhajków jest opasana do wagi ciężkiej i stanowi swego rodzaju utylizator odpadów od krów dojnych, co znacznie obniża koszty opasu. Niestety wąskim gardłem jest zbyt mały cielętnik i większość byczków jest sprzedawana jako kilkutygodniowe cielęta, ale w znacznie lepszych cenach niż buhajki hf.

Simentale trafiły do Pępowa z Bawarii w roku 2007, gdy stado krów rasy hf było likwidowane z powodu wystąpienia białaczki. Dziś jest to jedna z najlepszych hodowli tego bydła w kraju, a dowodem są na to czempionaty i superczempionaty zdobywane na wystawach rangi krajowej. Jedna z superczempionek o imieniu Zosia jest obecnie w V lakatacji, osiągnęła produkcję na poziomie 50 kg mleka dziennie i nie schodzi poniżej. Aż trudno uwierzyć, że w I laktacji dawała średnio na dzień nieco ponad 20 kg mleka. Dopiero w IV laktacji się rozkręciła, a na najwyższe obroty weszła w obecnej V. Dlatego warto być cierpliwym w przypadku simentalek, które żyją dłużej niż hf-y.
r e k l a m a

Polecany artykuł

r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR