StoryEditor

Czy zakup ścielarki się opłaca?

Mechaniczne ścielenie przy pomocy ścielarek nie jest jeszcze tak popularne u nas w kraju. Wszak potrzebny jest ciągnik do obsługi maszyny, która swoje kosztuje, bo przecież jest nie mniej skomplikowana od wozu paszowego. Jednak kolejne gospodarstwa decydują się na zakup ścielarek. Zatem zapytaliśmy dwóch użytkowników tych maszyn dlaczego i czy warto?
08.10.2019., 00:00h
W obu przypadkach pierwsza odpowiedź była intuicyjna i prosta zarówno Krystian Kretek jak i Norbert Pendziałek stwierdzili, że ścielarka to przede wszystkim oszczędność czasu i słomy, co w ich przypadku rekompensuje koszt zakupu maszyny oraz zużycie paliwa, zaś przysłowiową wisienką na torcie jest niższa pracochłonność.

Oczywiście na ile w danym gospodarstwie sprawdzi się ścielarka decyduje system ściołowy. Najbardziej jej walory będzie widać przy zastosowaniu głębokiej ściółki czy też tzw. półgłębokiej, a więc usuwanej co kilka tygodni czy miesięcy. Na pewno maszyna pokaże także swoje walory gdy sieczką słomy chcemy ścielić boksy legowiskowe i korytarz gnojowy. O tym czy zastosowanie ścielarki ma uzasadnienie ekonomiczne jak w większości przypadków decyduje to ile sztuk bydła utrzymujemy. 80-90 krów, a w sumie 200 i więcej sztuk bydła to już pułap przy którym ciężko poradzić sobie za pomocą wideł. Oczywiście balot słomy dowieziemy na miejsce do obory, ale dalej zaczyna się niezła harówa przy jego rozwijaniu i rozścielaniu, tym bardziej cięższa jeśli prasa zastosowana do zbioru słomy nie miała rotora z nożami tnącymi....
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
15. czerwiec 2024 09:48