r e k l a m a
Partner portalu
Czy zakup ścielarki się opłaca?

Czy zakup ścielarki się opłaca?

Mechaniczne ścielenie przy pomocy ścielarek nie jest jeszcze tak popularne u nas w kraju. Wszak potrzebny jest ciągnik do obsługi maszyny, która swoje kosztuje, bo przecież jest nie mniej skomplikowana od wozu paszowego. Jednak kolejne gospodarstwa decydują się na zakup ścielarek. Zatem zapytaliśmy dwóch użytkowników tych maszyn dlaczego i czy warto?

W obu przypadkach pierwsza odpowiedź była intuicyjna i prosta zarówno Krystian Kretek jak i Norbert Pendziałek stwierdzili, że ścielarka to przede wszystkim oszczędność czasu i słomy, co w ich przypadku rekompensuje koszt zakupu maszyny oraz zużycie paliwa, zaś przysłowiową wisienką na torcie jest niższa pracochłonność.

Oczywiście na ile w danym gospodarstwie sprawdzi się ścielarka decyduje system ściołowy. Najbardziej jej walory będzie widać przy zastosowaniu głębokiej ściółki czy też tzw. półgłębokiej, a więc usuwanej co kilka tygodni czy miesięcy. Na pewno maszyna pokaże także swoje walory gdy sieczką słomy chcemy ścielić boksy legowiskowe i korytarz gnojowy. O tym czy zastosowanie ścielarki ma uzasadnienie ekonomiczne jak w większości przypadków decyduje to ile sztuk bydła utrzymujemy. 80-90 krów, a w sumie 200 i więcej sztuk bydła to już pułap przy którym ciężko poradzić sobie za pomocą wideł. Oczywiście balot słomy dowieziemy na miejsce do obory, ale dalej zaczyna się niezła harówa przy jego rozwijaniu i rozścielaniu, tym bardziej cięższa jeśli prasa zastosowana do zbioru słomy nie miała rotora z nożami tnącymi.

Uzdatnia słomę rzepakową

Główną zaletą ścielarki jest to, że ścieli sieczką, a więc tnie słomę i ją napowietrza. To zwiększa jej zdolności pochłaniania wilgoci, a w rezultacie spada zużycie słomy, w którą coraz to trudniej zaopatrzyć się hodowcom bydła. Wszak zboża w ich gospodarstwach bardzo często ustępują w strukturze zasiewów kukurydzy, trawom czy lucernie, a więc paszom niezbędnym do sporządzenia wysokiej jakości kiszonek. Często muszą oni kupować słomę, a ta nie jest tania, a do tego jej jakość bywa różna. Jeśli magazynowano ją bez żadnych osłon przed deszczem to jest środowiskiem rozwoju wielu grzybów w tym pleśni.
r e k l a m a

Polecany artykuł

r e k l a m a
r e k l a m a

Polecane z TPR