StoryEditor

Jak samodzielnie zbudować mobilną wannę do kąpieli racic?

Budowanie basenów do kąpieli racic jest kłopotliwe. Jeden z hodowców miał lepszy pomysł – zbudował stelaż, w którym wannę do kąpieli można łatwo przenieść za pomocą ładowarki.

15.06.2022., 00:00h

Łatwiej, szybciej, samodzielniej

Regularne kąpiele racic pozytywnie wpływają na stan zdrowia racic. Ale ciągły montaż i demontaż jest bardzo uciążliwy i brudzi ręce – twierdzą Dominique Jeske i Tobias Adler. Hodowcy szukali rozwiązania, które pozwoli na regularną kąpiel racic u wszystkich krów laktacyjnych. Wanny umieszczone bezpośrednio za robotem utrudniają płynność doju i nie dają gwarancji równomiernych zabiegów. Stąd próby znalezienia alternatywy.

Kąpiele w trakcie czyszczenia stanowisk

Rozwiązanie: Hodowcy zdecydowali się połączyć kąpiele racic z czyszczeniem stanowisk. Codziennie przepędzają krowy ze środkowego korytarza na drugą stronę obory, aby zrobić miejsce dla ścielarki. Kiedy stanowiska przy stole paszowym są gotowe, krowy wracają i czyści się następny rząd stanowisk.

W tę codzienną pracę należało wpisać raz w tygodniu kąpiel racic, ale tak, by nie zaburzyć wypracowanej rutyny. Tobias Adler skonstruował więc mobilny stelaż mieszczący dwie wanny, który można łatwo przesuwać za pomocą ładowarki. Stelaż z wanną do kąpieli racic stoi między korytarzami spacerowymi, a ruchomą bramką uniemożliwiającą ominięcie wanny. W trakcie przepędzania każda krowa musi przynajmniej raz przez nią przejść.

Aby uprościć cotygodniową kąpiel racic Tobias Adler skonstruował stelaż do wanny, który można w łatwy sposób przenosić za pomocą ładowarki

  • Aby uprościć cotygodniową kąpiel racic Tobias Adler skonstruował stelaż do wanny, który można w łatwy sposób przenosić za pomocą ładowarki

Czyszczenie bez demontażu

Stelaż ma długość 4 metrów, co daje miejsce na dwie wanny. Dzięki temu krowy kilkakrotnie przechodzą przez środek dezynfekcyjny i pielęgnacyjny. Tobias Adler sam zbudował ramę stelażu spawając stalowe kantówki zakupione u handlowca.

Szerokość stelaża jest dopasowana do szerokości wanny (około 1,0 m). Wysokość wanny jest tak dobrana, aby opróżnianie mogło się odbywać poprzez lekkie podniesienie, a nie wyciąganie całej wanny.

Z jednej strony do stelaża przymocowano dwie wahadłowe bramki, które zapobiegają przechodzeniu krów z boku. Od góry zamocowano uchwyt dla ładowacza; dzięki temu stelaż łatwo podnieść.

Tobias Adler przenosi stelaż za pomocą ładowarki na korytarz, gdzie wstawi wanny do kąpieli racic

  • Tobias Adler przenosi stelaż za pomocą ładowarki na korytarz, gdzie wstawi wanny do kąpieli racic


Lista zakupów:

Kto chciałby sam zbudować sobie stelaż na wanny do kąpieli racic, powinien zaopatrzyć się w następujące części:

  • stalowe kantówki,
  • bramki wahadłowe, wyciągane,
  • plastikowe wanny do kąpieli racic,
  • piła tarczowa
  • drut do spawania

Materiały kosztowały około 400 euro, na wykonanie stelaża Tobias potrzebował jednego dnia. Dodatkowo zlecił ocynkowanie konstrukcji, co zwiększa koszty o 1000–1500 euro. Praca opłaciła się – stelaż zbudowany został w mgnieniu oka, a krowy przechodzą przez niego jedna po drugiej zupełnie bezstresowo.

Dominique Jeske i Tobias Adler

  • Dominique Jeske i Tobias Adler

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 1/2021 na str. 46. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
15. czerwiec 2024 09:25