Łatwiej, szybciej, samodzielniej
– Regularne kąpiele racic pozytywnie wpływają na stan zdrowia racic. Ale ciągły montaż i demontaż jest bardzo uciążliwy i brudzi ręce – twierdzą Dominique Jeske i Tobias Adler. Hodowcy szukali rozwiązania, które pozwoli na regularną kąpiel racic u wszystkich krów laktacyjnych. Wanny umieszczone bezpośrednio za robotem utrudniają płynność doju i nie dają gwarancji równomiernych zabiegów. Stąd próby znalezienia alternatywy.
Kąpiele w trakcie czyszczenia stanowisk
Rozwiązanie: Hodowcy zdecydowali się połączyć kąpiele racic z czyszczeniem stanowisk. Codziennie przepędzają krowy ze środkowego korytarza na drugą stronę obory, aby zrobić miejsce dla ścielarki. Kiedy stanowiska przy stole paszowym są gotowe, krowy wracają i czyści się następny rząd stanowisk.
W tę codzienną pracę należało wpisać raz w tygodniu kąpiel racic, ale tak, by nie zaburzyć wypracowanej rutyny. Tobias Adler skonstruował więc mobilny stelaż mieszczący dwie wanny, który można łatwo przesuwać za pomocą ładowarki. Stelaż z wanną do kąpieli racic stoi między korytarzami spacerowymi, a ruchomą bramką uniemożliwiającą ominięcie wanny. W trakcie przepędzania każda krowa musi przynajmniej raz przez nią przejść.
- Aby uprościć cotygodniową kąpiel racic Tobias Adler skonstruował stelaż do wanny, który można w łatwy sposób przenosić za pomocą ładowarki
Czyszczenie bez demontażu
Stelaż ma długość 4 metrów, co daje miejsce na dwie wanny. Dzięki temu krowy kilkakrotnie przechodzą przez środek dezynfekcyjny i pielęgnacyjny. Tobias Adler sam zbudował ramę stelażu spawając stalowe kantówki zakupione u handlowca.
Szerokość stelaża jest dopasowana do szerokości wanny (około 1,0 m). Wysokość wanny jest tak dobrana, aby opróżnianie mogło się odbywać poprzez lekkie podniesienie, a nie wyciąganie całej wanny.
- Tobias Adler przenosi stelaż za pomocą ładowarki na korytarz, gdzie wstawi wanny do kąpieli racic
Lista zakupów:
Kto chciałby sam zbudować sobie stelaż na wanny do kąpieli racic, powinien zaopatrzyć się w następujące części:
- stalowe kantówki,
- bramki wahadłowe, wyciągane,
- plastikowe wanny do kąpieli racic,
- piła tarczowa
- drut do spawania
Materiały kosztowały około 400 euro, na wykonanie stelaża Tobias potrzebował jednego dnia. Dodatkowo zlecił ocynkowanie konstrukcji, co zwiększa koszty o 1000–1500 euro. Praca opłaciła się – stelaż zbudowany został w mgnieniu oka, a krowy przechodzą przez niego jedna po drugiej zupełnie bezstresowo.
- Dominique Jeske i Tobias Adler
Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 1/2021 na str. 46. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie: Zamów prenumeratę.