StoryEditor

Kiedy i jak można separować gnojowicę?

Separowanie gnojowicy poprzez oddzielenie składników odżywczych oraz optymalne nawożenie terenów zielonych, może poprawić w gospodarstwie bilans azotu i fosforu.
08.04.2021., 00:00h

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie separowaniem gnojowicy

Poprzez separowanie można zmniejszyć koncentrację azotu i fosforu, a przez to poprawić równowagę składników odżywczych. Szczególnie tam, gdzie gospodarstwa mają duży areał użytków zielonych oraz istnieje ryzyko nadmiaru fosforu, warto zainwestować w urządzenie do separacji gnojowicy.

Jak działa separator gnojowicy?

Separator rozdziela mechanicznie surową gnojowicę na część stałą i płynną. Sprzęt składa się z wyciskarki ślimakowej, wirówki do dekantacji, filtru spiralnego oraz wahadłowego i podciśnieniowego sita. Separator i pompa do gnojowicy są sterowane łącznie. Gnojowica jest rozdzielana w regularnych odstępach czasu. Część płynna magazynowana jest w zbiorniku, część stała ląduje na płycie obornikowej. W ten sposób stałe substraty wykorzystywane są do produkcji biogazu, a część płynna nawozi użytki zielone.

Kiedy separacja gnojowicy ma sens?

Zanim jednak hodowca pomyśli o separowaniu gnojowicy, najpierw trzeba sprawdzić poziom składników we własnym gospodarstwie. Za separacją przemawiają:
  • Uwalnianie składników pokarmowych – separacja usuwa z gnojo...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
28. maj 2024 12:21