StoryEditor

Paszowóz też potrzebuje czyszczenia

Nawet 100 kg brudu i pleśni może się zebrać w paszowozie! Właśnie dlatego jego regularne czyszczenie jest niezbędne! Jak najlepiej czyścić wóz paszowy?
21.06.2021., 00:00h

Jak często czyścić wóz paszowy?

Paszowóz pracuje 365 dni w roku - to podstawa dobrej jakości paszy! Przez to ogromne obciążenie, często jego elementy zużywają się i zanieczyszczają. Prawdziwym wyzwaniem dla higieny wozów paszowych są wilgotne dawki pokarmowe oraz komponenty o śluzowatej strukturze. Aby więc uniknąć namnażania się pleśni, wozy paszowe należy regularnie czyścić, a jeśli przygotowywana dawka jest wilgotna, jest to wskazane co 4 tygodnie.

Co jest sygnałem alarmowym, żeby zwrócić uwagę na czystość paszowozu?

Dlatego też obowiązuje następująca zasada – widząc jakiekolwiek problemy w żywieniu, należy najpierw sprawdzić wóz paszowy. Kiedy pleśnie z niego trafiają do paszy, znacznie obciążają układ odpornościowy krów. Sygnałami alarmowymi zanieczyszczenia wozu jest zredukowana ilość pobieranej paszy, sukcesywny wzrost liczby komórek somatycznych w mleku, a nawet pojawienie się stanów chorobowych wymion.

Jak czyścić wóz paszowy?

Czyszczenie – wóz paszowy należy opróżnić i odłączyć zasilanie. Większe kawałki paszy usuwamy za pomocą szufelki. Następnie urządzeniem o wysokim ciśnieniu czyścimy wóz wewnątrz i z zewnątrz wraz z elementami łączącymi. Zamiast standardowo stosowanych końcówek można użyć długiego węża, co pozwoli na lepsze wyczyszczenie wszystkich zakamarków, przede wszystkim w kątach wozu oraz po spodniej części noży.

Porada – jeżeli przed i po czyszczeniu zważymy wóz paszowy, różnica masy to waga zanieczyszczeń. Może ona dochodzić nawet do 100 kg, co dokładnie oznacza 100 kg brudu i pleśni, które potencjalnie mogłyby trafić do paszy!

Magnesy – je również należy regularnie czyścić. Tylko na wyczyszczonych magnesach sprawdzimy, czy funkcjonują one jeszcze prawidłowo.
Ralf ­Kortwinkel, LWK NRW
Zdjęcie główne: Przemysław Staniszewski
Zdjęcie w artykule: Hilbk-Kortenbruck
28. maj 2024 06:20