StoryEditor

Używane roboty są dostępne u producentów

Lely prowadzi od 2006 roku program Taurus. Jeśli ferma chce przejść na pracę z modelem nowszej serii, Lely dokonuje wymiany starego urządzenia na nowsze i rozlicza w rachunku wartość tego starego.

16.09.2019., 00:00h

Jak działa program Taurus?

Dowolny sklep firmowy Lely zajmuje się jego przygotowaniem ogólnym (remont maszyny, wymiana części zużytych). Do tego dochodzi również roczna gwarancja. Robot po regeneracji zgodnej z wytycznymi producenta otrzymuje certyfikat Taurus. To sprawia, iż Lely jest jedynym producentem oferującym oficjalnie używane roboty udojowe. Ze względu na regenerację, części zamienne oraz montaż, koszty takiego używanego modelu rzadko opiewają na mniej niż 75 000 euro. Program Taurus obejmuje wszystkie modele Astronaut A3 i A4.


DeLaval
też modernizuje stare roboty udojowe

Nie są one wymieniane całkowicie, a regenerowane oraz aktualizowane. Aby wyeliminować koszty transportu oraz montażu, roboty powinny pozostać na miejscu. W rezultacie tylko nieliczne roboty są przez DeLaval całkowicie wymieniane. Firma nie oferuje rynku wtórnego.


Używane roboty na zamówienie klienta

W firmie Lemmer Fullwood używane roboty również nie stanowią wyspecjalizowanego obszaru i zajmują tylko niewielki rynek. Jednakże pojawiają się nieliczne roboty udojowe w internecie oferowane przez jedną firmę bazową. Na stanie jest niewiele używanych egzemplarzy. Tylko na bezpośrednie zamówienie klienta, są wyszukiwane używane roboty, regenerowane i odsprzedawane. Ten rodzaj urządzeń objęty jest również gwarancją.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku Systemu Happel. W przypadku Boumatic używane roboty oferują dealerzy. Roboty są aktualizowane i opatrzone gwarancją.

Robot jednostanowiskowy firmy GEA jest dostępny na rynku dopiero od około dwóch lat. Z tego względu handel używanych egzemplarzy jest jeszcze niewielki. W sumie dostępnych jest niewiele używanych robotów, a roboty testowe są często nadal w użyciu. Firma RetrofitM specjalizuje się w regeneracji robota udojowego GEA Mlone. Egzemplarze używane są przerabiane na miejscu lub w hali produkcyjnej, odnawiane i przygotowane do dalszej sprzedaży. Ta oferta firmy RetrofitM jest dostępna na terenie Niemiec od 2014 roku i jest niezależna od firmy GEA.

K. Hilbk-Kortenbruck

Zdjęcie: Archiwum TPR

24. maj 2024 22:46