StoryEditor

Waga paszowozu skonfigurowana ze smartfonem

Podstawą efektywnej hodowli bydła oraz zarządzania procesami produkcyjnymi w gospodarstwie rolnym jest możliwość pozyskiwania, magazynowania oraz analizy pojawiających się informacji. Nowoczesny rolnik to manager, który posiada bardzo dobrą orientację w otaczającej go rzeczywistości gospodarczej i biznesowej. Odpowiedni zasób informacji pozwala przede wszystkim na ułatwienie, czy też zautomatyzowanie procesów, co w konsekwencji prowadzi do poprawy wydajności i efektywności w hodowli.
03.09.2019., 00:00h
W przypadku maszyn rolniczych takich jak wóz paszowy, który jest niezbędnym narzędziem pracy w gospodarstwie rolnym, zajmującym się hodowlą bydła, obecność zaawansowanych systemów elektronicznych pozwala na pozyskiwanie, gromadzenie oraz analizę wielu danych, które mają bezpośredni wpływ na wynik ekonomiczny gospodarstwa.

Zarządzanie żywieniem za pomocą smartfona

Nikogo już nie zaskakuje fakt, iż wóz paszowy w standardowym wyposażeniu posiada system wagowy, dzięki któremu możemy otrzymać w bardzo łatwy sposób informację na temat masy poszczególnych składników użytych do przygotowania dawki pokarmowej. W ostatnim czasie możemy zaobserwować, iż wśród hodowców bydła na popularności zyskują systemy wagowe współpracujące z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym, które stają się kompletnymi systemami do zarządzania żywieniem stada w gospodarstwie indywidualnym lub dużej fermie.

Każdy z wozów paszowych Alimamix Evolution, których producentem jest firma A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej, jest wyposażony w system wagowy amerykańskiego producenta Digi-Star (należącego do międzynarodowego koncernu Topcon) o ugruntowanej pozycji na rynku.

Podstawowa funkcjonalność wyżej wymienionego systemu polega na ważeniu poszczególnych składników dawki pokarmowej oraz na kontrolowaniu czasu mieszania i cięcia. Bazowy wyświetlacz (model EZ 2810) w bardzo łatwy sposób możemy doposażyć w moduł umożliwiający komunikację ze smartfonem lub dodatkowym dedykowanym wyświetlaczem. Urządzenie to z reguły montowane jest w ładowarce lub ciągniku z ładowaczem, służącym do dostarczania paszy bezpośrednio z silosu do wozu paszowego. Dzięki temu zyskujemy jeszcze lepszą kontrolę nad masą poszczególnych składników ładowanych do wozu. Informacje znajdujące się na wyświetlaczu wagowym z wozu, są prezentowane także na urządzeniu znajdującym się w maszynie ładującej. W praktyce może to redukować liczbę przejazdów ładowarki/ciągnika podczas ładowania paszy.


Komunikacja smartfona z wyświetlaczem wagowym, znajdującym się na wozie paszowym, odbywa się za pośrednictwem sieci wi-fi lub poprzez bluetooth. Dzięki specjalnej, darmowej aplikacji istnieje możliwość korzystania z programu, który pozwala na układanie receptur i przypisywanie ich do poszczególnych grup żywieniowych. W praktyce wygląda to w następujący sposób – podczas przygotowywania TMR-u na wadze wyświetlacza pojawia się nazwa składnika oraz ilość, jaka powinna być załadowana do wozu paszowego, po uprzednim wybraniu, wcześniej skomponowanej dawki żywieniowej. W ten prosty sposób eliminujemy możliwość pomyłki co do ilości załadowania poszczególnych składników, ich kolejności (co jest bardzo istotne pod kątem odpowiedniej struktury paszy), a także zwiększamy precyzję załadunku. Według różnych źródeł, żywienie bydła stanowi od 50% do nawet 70% ogólnych kosztów hodowli. Stąd też, inwestycja w to rozwiązanie powinna być brana mocno pod uwagę przez tych, którzy szukają optymalizacji kosztów w swojej hodowli.

Jak działa TMR Tracker?

Rolnictwo 4.0 to nie tylko możliwość wprowadzania danych, ale także możliwość magazynowania, analizowania i przede wszystkim wyciągania wniosków. Na tej podstawie możemy podjąć konkretne działania prowadzące do polepszenia efektywności w hodowli. Taką możliwość daje nam oprogramowanie TMR Tracker współpracujące z systemami wagowymi wozów paszowych Alimamix Evolution. W zależności od wymagań hodowcy, oprogramowanie występuje w różnych wariantach funkcjonalności. Przenoszenie danych pomiędzy komputerem a wozem paszowym może odbywać się za pomocą portu USB, czyli pendrive lub bezprzewodowo.

TMR Tracker daje możliwość bieżącej kontroli oraz analizowania szeregu danych. Jednak bardzo ważne jest to, iż w łatwy sposób możemy generować raporty (także w formie graficznej), na których znajdują się tylko te dane, które w danym momencie są najbardziej istotne. Do kluczowych raportów możemy zaliczyć:
  1. Kontrola dokładności załadunku i wyładunku poszczególnych składników w odniesieniu do założonej dawki żywieniowej.
  2. Kontrola pracy wozu paszowego z możliwością planowania bieżących czynności serwisowych, jak smarowanie, przeglądy okresowe, wymiana oleju w przekładniach lub noży.
  3. Analiza kosztów żywienia poszczególnych grup żywieniowych, przeliczając na dzień lub na tydzień, na rok, na zwierzę, a także na kilogram wyprodukowanego mleka (jeżeli system będzie połączony z programem do zarządzania stadem).
  4. Kontrola ilości paszy w poszczególnych silosach, poprzez moduł magazynowy, który poinformuje także o konieczności zamówienia np. paszy treściwej lub przeliczy na ile dni wystarczy kiszonki z kukurydzy.

Podsumowując, systemy do zarządzania żywieniem bydła są potężnym narzędziem dającym możliwość optymalizowania technologii żywienia, planowania zapasów bazy paszowej, a przede wszystkim kontroli oraz redukcji kosztów żywienia.

Krystian Jopek
28. maj 2024 06:03