StoryEditor

Automatyczne systemy wykrywania rui mogą zawodzić w przypadku jałówek?

Automatyczny pomiar aktywności krów to aspekt hodowli dokładnie już przebadany. Amerykańscy naukowcy postanowili jednak sprawdzić dokładność tego systemu u jałówek.

21.11.2019., 00:00h
Jeżeli krowy i jałówki wykazują odruch tolerancji to z pewnością znajdują się w rui. Z fazą rujową łączy się także zwiększona aktywność ruchowa. Automatyczne systemy rozpoznawania rui u krów mlecznych zostały obszernie przetestowane. Mniej zbadany pozostaje natomiast pomiar aktywności u jałówek.

Czy systemy wykrywania rui są tak samo precyzyjne w przypadku jałówek?

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Wisconsin, naukowcy sprawdzali dokładność automatycznego systemu wykrywania rui HeatTime na jałówkach zsynchronizowanych hormonem PGF2α. Do celów badania wyposażono jałówki (w wieku od 13 do 15 miesięcy) w obrożę HeatTime. Wszystkim uczestniczącym w badaniu zwierzętom poddano programowi co 14 dni podawano w postaci iniekcji  prostaglandynę. Działanie hormonu prostaglandyny PGF2α polega na degradacji ciałka żółtego na jajniku, które hamuje ruje. Procedurę powtórzono trzykrotnie.

W przypadku pojawienia się rui, jałówki były inseminowane. Aby sprawdzić działanie automatycznego systemu wykrywania, jałówki były poddawane badanu USG na obecność pęcherzyka w dniu iniekcji oraz później w dniu rui. Do pomiaru poziomu progesteronu w...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
29. maj 2024 20:43