StoryEditor

Cielę – optymistyczne czy pesymistyczne?

Cielęta można podzielić na optymistycznie lub pesymistycznie nastawione do otoczenia w zależności od tego jak reagują na nowe sytuacje.
15.05.2022., 00:00h

Cielę-pesymista czy optymista?

Na uniwersytecie British Columbia (Kanada) zbadano cechy charakteru cieląt. Aby zaobserwować różnice w charakterze, na ścianie zamontowano butelki – z mlekiem (doświadczenie pozytywne) oraz butelki, które pompowały powietrze w pysk (doświadczenie negatywne).

Cielęta bardzo szybko nauczyły się, które butelki są w którym otworze. Po tym jak zmieniono położenie butelek, cielęta nastawione pesymistycznie unikały otworów w ścianie, z których wcześniej wydostawało się powietrze. Dla odmiany cielęta nastawione optymistycznie zbliżały się do otworów, mimo że wcześniej wydobywało się z nich powietrze i miały negatywne skojarzenia. Doświadczenia powtórzono po 50. dniach i reakcja cieląt była taka sama.

Źródło: Lecorps i inni, 2019
fot. Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 1/2021 na str. 55. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

26. maj 2024 09:17