StoryEditor

Czy można przewidzieć kiedy wyleczy się mastitis?

Czy można przewidzieć, jak szybko wyleczy się mastitis oraz czy terapia się w ogóle opłaca?
17.03.2022., 00:00h

Wyleczyć mastitis

Jak wysoka jest szansa wyleczenia klinicznej postaci mastitis, badał zespół naukowców pod kierunkiem prof. V. Kroemkera z Uniwersytetu w Kopenhadze. Na podstawie 2,8 tys. przypadków mastitis obliczyli stopień wyleczenia klinicznego (normalne wydzielanie mleka od 5. dnia), nawroty choroby i wyleczenie bakteriologiczne (brak wykrywalnych patogenów). W modelu obliczeniowym dla każdej krowy uwzględniono:
  • numer laktacji,
  • liczbę dni doju,
  • stopień zaawansowania mastitis,
  • lks przed rozpoznaniem mastitis, i
  • lość mleka,
  • wyniki szybkiego testu na mastitis (bakterie gram-dodatnie, gram-ujemne, brak patogenu).

Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Dwie trzecie krów (86% krów w pierwszej laktacji) do piątego dnia po postawieniu diagnozy zostało wyleczone klinicznie. Ponad połowa zwierząt z łagodnym zapaleniem gruczołu mlekowego w ciągu pięciu dni ponownie doiła tyle samo mleka.
Im cięższy przebieg mastitis, tym mniejsza liczba dotkniętych nim ćwiartek wraca do zdrowia w ciągu pierwszych kilku dni. U co piątej krowy (19%) mastitis pojawiło się ponownie w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Wyniki badań bakteriologicznych wykazały, że patogeny wykryto w ponad 50% przypadków. Wyleczalność bakteriologiczna (BU ujemny) wyniosła 73%. W pierwszych 100 dniach laktacji mastitis leczy się lepiej (73%) niż w środkowym okresie laktacji (101–200 dni, 63%). Od 200. dnia laktacji wskaźnik ten wynosił 83%. Przy liczbie komórek powyżej 700 tys./ml i braku wykrytych patogenów, wskaźnik wyleczeń był wyższy niż w przypadku wykrycia bakterii (83% vs 75%).

Kliniczne wyleczenie z mastitis można przewidzieć

Model obliczeniowy był w stanie przewidzieć rokowanie z dokładnością do 87%. Kliniczne wyleczenie można zatem bardzo dobrze przewidzieć, jeżeli znany jest stopień stanu zapalnego oraz dzień laktacji. Nie można postawić jednak diagnozy dla nawrotu choroby oraz bakteryjnego wyleczenia. Jednak już na podstawie tych wyników hodowcy mogą oszacować skutki ekonomiczne.

Źródło: prof. Volker Kroemker (2020)
Zdjęcie: Pixabay

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 5/2021 na str. 59. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
 
26. maj 2024 08:18