StoryEditor

Czy twój dój jest higieniczny?

Każdej krowie wycierasz wymię osobnym ręcznikiem; pytanie –  czy jest on czysty? Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie sprawdzili pod kątem obecności bakterii świeżo wyprane i gotowe do użycia ręczniki do wymion. Porównano praktyki prania, obecność poszczególnych gatunków bakterii i infekcje mastitis na 69 fermach
24.02.2020., 00:00h

Żadna z ferm korzystająca z profesjonalnej usługi pralniczej nie miała wysokiej liczby bakterii coli na ręcznikach. Ale…Było ich więcej tam, gdzie nie używano suszarek (ręczniki schły „naturalnie”). Stąd wniosek, że gorące powietrze w suszarkach dodatkowo ogranicza występowanie patogenów.


Czy sierść na wymieniu jest źródłem patogenów? 

Badacze przy okazji tego doświadczenia obalili jeszcze jeden, dość powszechny mit, głoszący, że sierść na wymieniu jest źródłem bakterii i może zwiększać ryzyko mastitis. Badania tego nie potwierdziły – liczba bakterii w mleku u krów z opalanymi wymionami i tych bez tego zabiegu była podobna. Jednak naukowcy nie zalecają hodowcom w USA zaprzestania zabiegu opalania wymion, ponieważ technika ta jest przydatna gdy nie stosuje się procedury dezynfekcji strzyków.

Zdjęcia: Archiwum

27. maj 2024 22:56