StoryEditor

Kulawizny u krów zaczynają sie od otarć

Podczas zeszłorocznego kongresu American Dairy Science Association naukowcy przedstawili aktualne doniesienia na temat schorzeń i zdrowotności racic. Do jakich nowych wniosków doszli badacze?

30.08.2019., 00:00h

1. Kulawizny przy zasuszaniu

Kanadyjscy naukowcy przebadali 426 krów, z sześciu kanadyjskich gospodarstw mlecznych, w celu zbadania problemu kulawizn. Według nich, zasusza się zbyt dużo kulawych krów. W wyniku przeprowadzonego badania okazało się, że 22% pierwiastek oraz 78% wieloródek zostało zasuszonych podczas gdy były kulawe.

Ponadto, u wielu krów  wykształciły się choroby racic w trakcie fazy zasuszania. Fakt ten jest w praktyce często bagatelizowany, ponieważ w okresie zasuszenia, często nie obserwuje się tak dokładnie krów (nie ocenia się ich zachowań ruchowych). I to jest błąd, ponieważ zasuszone krowy, które są kulawe częściej doświadczają na początku laktacji zatrzymania łożyska.

2. Zaczyna się od otarć na kończynach

W trakcie laktacji częściej występują kulawizny u krów, gdy nie dbamy optymalnie o boksy legowiskowe. Wówczas, często pojawiają się na kończynach otarcia, a nawet ciężkie zmiany chorobowe. Sprzyjają one znacznie wstępowaniu chorób racic.

U krów z wynikiem ≥ 2  na skali od 0 do 3 (gdzie 0 oznacza brak otarć i obrzeków), a 3 przetarcia i obrzęki powyżej 2,5 cm) ryzyko wystąpienia chorób racic jest czterokrotnie wyższe.

Należy więc pamiętać o optymalnym komforcie dla krów w boksach legowiskowych.

29. maj 2024 00:56