StoryEditor

Matczyny mikrobiom ważny dla zdrowia cielęcia

Kontakt z drobnoustrojami z pochwy matki w trakcie porodu jest bardzo ważny – dzięki temu cielęta mogą rozwinąć różnorodną florę bakteryjną w jelitach. Co na ten temat mówią doświadczenia naukowe?
25.02.2022., 00:00h
Skład własnej flory bakteryjnej (mikrobiom) odgrywa ważną rolę w rozwoju zdrowego układu odpornościowego oraz w prawidłowym zaprogramowaniu metabolizmu. U cieląt główną przyczyną problemów (i brakowania) są biegunki. W ich przebiegu mikrobiom jelit odgrywa istotną rolę.

Podpatrzone z medycyny ludzkiej

Z medycyny ludzkiej wiadomo, że dzieci urodzone siłami natury mają w jelitach więcej bakterii z rodzaju Laktobacillus, Streptococcus oraz Straphylococcus niż dzieci urodzone w drodze cesarskiego cięcia.

Przyczyna jest prosta do wyjaśnienia – naturalny poród wymaga bezpośredniego kontaktu z bioflorą pochwy i mikrobiomem odchodów matki. Dlatego też cięcie cesarskie jest traktowane jako czynnik ryzyka w rozwoju chorób immunologicznych i metabolicznych. Naukowcy z Wyższej Szkoły w Hanowerze postanowili zbadać wspomniane zależności w medycynie weterynaryjnej.

Przebadano 14 cieląt urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia. Zwierzęta podzielono na dwie grupy – pierwsza otrzymała tzw. waginalny seeding (sterylny ręcznik włożono najpierw na jedną godzinę do pochwy krowy, a następnie poprzecierano nim pysk, nozdrza i pępek nowo urodzonego cielęcia (seeding). Druga grupa – kontrolna i nie otrzymała wyżej opisanego zabiegu.

  • W doświadczeniu naukowym przeprowadzonym w Wyższej Szkole Rolniczej w Hanowerze, cielęta urodzone w wyniku cesarskiego cięcia poddano ekspozycji na mikrobiom matki (ręcznik wcześniej znajdujący się w pochwie matki). W porównaniu z grupą kontrolną zwierzęta te łagodniej przechodziły biegunki

Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Pochwowy seeding nie miał wpływu na zachowanie przy piciu mleka, wagę, częstotliwość oddechów i temperaturę ciała nowo urodzonych cieląt. Liczba i rodzaj stawianych diagnoz oraz długość leczenia w pierwszych 4 tygodniach życia również nie różniły się między obiema grupami, a obraz parametrów krwi był podobny.

Jedyna zaobserwowana różnica dotyczyła cieląt, które zachorowały na biegunkę – cielęta po cesarskim cięciu, u których zastosowano seeding z mikroflorą matczyną miały o połowę krótszą fazę wodnistej biegunki, w porównaniu z cielętami grupy kontrolnej, co wskazuje na zasadność waginalnego seedingu w przypadku cieląt urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia. Niezbędne są jednak kolejne doświadczenia, aby opracować szczegółowe metody postępowania.

Źródło: Dr Teresa Harborth, TiHo, DVG 2000 
Fot. Harborth

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 4/2021 na str. 58. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
24. maj 2024 14:55