StoryEditor

Poziom stresu wyczytany z krowiego futra

Do tej pory poziom stresu u krów można było zmierzyć jedynie poprzez pomiar poziomu kortyzolu w kale, krwi i ślinie. Naukowcy z Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich w Dummerstorfie znaleźli nowy sposób na minimalnie inwazyjne wykrywanie długotrwałego stresu u krów.

 

01.07.2022., 00:00h

Pomiary hormonu stresu zmagazynowanego w sierści krów - do jakich wniosków doszli naukowcy?

Po raz pierwszy naukowcy zbadali czasowy rozkład zmagazynowanego kortyzolu w sierści zwierząt hodowlanych pod wpływem stresu, a także czynników niezależnych od stresu. W tym celu pobrano próbki sierści od 34 sztuk bydła; 17 sztuk bydła otrzymywało hormon adrenokortykotropowy (ACTH) co drugi dzień przez cztery tygodnie. 17 zwierząt w grupie kontrolnej otrzymało tylko roztwór soli fizjologicznej. Ponadto w laboratorium zbadano różne próbki sierści pod kątem występowania czynników niezależnych od stresu. 

Wyniki: Stres trwający kilka tygodni widać w zwiększonym stężeniu kortyzolu w różnych rodzajach sierści (okrywie ciała i na ogonie). W zależności od długości włosów, w próbce można odczytać historię stresu z kilku miesięcy.

U nowo urodzonych cieląt stwierdzono istotnie wyższy poziom kortyzolu w sierści w porównaniu z młodym bydłem, starszymi jałówkami i krowami. Płeć nie miała wpływu na stężenie kortyzolu.

Stężenie kortyzolu we włosach ogonowych było znacznie wyższe niż we włosach na karku, szyi i plecach. Zanieczyszczenie włosów moczem, śliną lub kałem zwiększało stężenie kortyzolu.

U badanych zwierząt stwierdzono wyższe stężenie kortyzolu we włosach w zimie niż w lecie.

Pigmenty melaniny w czarnych włosach pochłaniają promieniowanie świetlne. Dlatego też osobniki o czarnej sierści miały wyższe stężenie kortyzolu niż osobniki o białej.

Wniosek: Analiza włosów okazuje się być odpowiednim narzędziem wykrywania długotrwałego stresu. Metoda ta może w przyszłości stać się ważnym elementem w ocenie dobrostanu zwierząt.

Do tej pory obiektywna ocena dobrostanu zwierząt stanowiła wyzwanie. Nowe wyniki  badań pokazują, że długotrwały stres można wykryć w sierści. Czynnik stresu może być  elementem oceny warunków chowu
Do tej pory obiektywna ocena dobrostanu zwierząt stanowiła wyzwanie. Nowe wyniki badań pokazują, że długotrwały stres można wykryć w sierści. Czynnik stresu może być  elementem oceny warunków chowu
Źródło: Heimbürge i inni (2021)
fot. Simon

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 3/2022 na str. 59. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

25. maj 2024 03:02