StoryEditor

Warto przyjrzeć się racicom

Wcześnie zdiagnozowana kulawizna to wcześniejsze rozpoczęcie terapii. Taka strategia jest dobra dla kieszeni hodowcy i dla samopoczucia zwierząt.
15.03.2022., 00:00h

Jak często krowy kuleją?

Wielu hodowców krów mlecznych utrzymywanych na pastwisku nie zdaje sobie sprawy jak często w ich stadach pojawia się kulawizna. Do tego wniosku doszli australijscy naukowcy. W tym celu przebadali około 19 tys. krów (średnia wydajność dobowa 23,8 litra) utrzymywanych w 62 gospodarstwach. Kierownicy ferm zostali zapytani o częstotliwość występowania kulawizn, jak również o leczenie i profilaktykę. Dodatkowo wszystkie krowy były oceniane na podstawie ruchu (wg Nordlunda).

Jakie wyniki uzyskano?

Hodowcy znacząco zaniżali częstość występowania kulawizn w swoich gospodarstwach. Z przebadanych krów co piąta krowa miała problem z kulawizną (19% na poziomie 3, 4 wg norm oceny). Zdecydowana większość (56 z 62) producentów mleka wpisało w ankiecie znacznie mniejszą liczbę krów problematycznych (średnio 5%). Tylko jeden na czterech ankietowanych hodowców zgłosił, że dokumentuje kulawizny lub leczenie. Leczenie kulawych krów było prowadzone głównie przez specjalistyczne ekipy zajmujące się korekcją racic lub przez lekarzy weterynarii (>70%). Korekcję racic w celach prewencyjnych prowadzono tylko w 8. z 62. badanych gospodarstw. Pozostali hodowcy zgłosili, że racice przycinają wyłącznie w razie potrzeby (np. przerośnięcie). Tylko w dwóch gospodarstwach krowy mogły skorzystać z kąpieli profilaktycznych racic.

Regularna ocena ruchu

Naukowcy zalecają dwa razy w roku ocenę stanu racic oraz punktową ocenę ruchu. W ten sposób można wcześnie rozpoznać problemy, zapobiec kulawiźnie, a w dłuższej perspektywie zwiększyć szanse na powrót do zdrowia. Aby ułatwić włączenie klasyfikacji do codziennej pracy, można wybrać system punktowy z niewielką liczbą kategorii. Ważne, by dokumentować wszystkie przypadki i dla każdej krowy. W przypadku wystąpienia kulawizny, w pierwszej kolejności zamiast leczenia farmakologicznego, hodowca powinien rozpoznać i wyeliminować przyczynę (szkolenia dla obsługi stada i hodowców). Krowom z tendencją do kulawizn należy regularnie wykonywać korekcję racic.

To, czy profilaktyczna korekcja wspiera zdrowie racic również w systemie pastwiskowym, okaże się po przeprowadzeniu kolejnych badań.

Źródło: Ranjbar i inni, 2020
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 5/2020 na str. 54. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie: Zamów prenumeratę.
29. maj 2024 21:02