StoryEditor

Bantengi jawajskie - najrzadsze krowy na świecie

W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu przyszły na świat dwa bantengi jawajskie – jedne z najrzadszych krów świata. W naturze żyje zaledwie ok. 1 tys. osobników tego gatunku. Wrocławskie zoo prowadzi jedyną w Polsce hodowlę zachowawczą tych zwierząt.
02.10.2021., 00:00h

Drastyczny spadek populacji bantengów

Populacja bantengów spadła gwałtownie w ciągu ostatnich dziesięciu lat na skutek niezrównoważonych upraw rolnych, wylesiania czy przecinania naturalnych siedlisk zwierząt drogami oraz... pseudomedycyny. Azjaci wierzą, że zupa z dodatkiem zmielonych rogów tego gatunku zwiększa witalność. Nie ma to naukowych podstaw – keratyna, która jest budulcem rogów bantengów, niczym nie różni się od ludzkich paznokci.

Bantengi występują na Bali, Jawie, w Wietnamie, Laosie, Birmie, Kambodży i Tajlandii. Zamieszkują tereny otwarte i lasy liściaste. Żywią się głównie trawą, nie pogardzą owocami, ziołami, pędami bambusa i gałązkami krzewów. Żyją w stadach od 10 do 30 osobników.

Samce są duże – ważą około 1 tony i mają 180 cm w kłębie, posiadają potężne zakrzywione rogi. Samice są zdecydowanie mniejsze, o kasztanowej sierści i mniej okazałych rogach.

Wrocławskie bantengi jawajskie

We wrocławskim zoo bantengi mieszkają od 1992 r. Pierwsze potomstwo przyszło na świat cztery lata później, a do tej pory we Wrocławiu urodziło się 11 przedstawicieli tego gatunku.

Zdjęcie: Pixabay

Artykuł ukazał się w "Elita. Dobry hodowca" nr 4/2021 na str. 4 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

24. maj 2024 13:44