StoryEditor

Ceny mleka w Europie nie pokrywają kosztów produkcji

Według kwartalnego badania kosztów przeprowadzonego przez Urząd ds. Socjologii Rolnictwa (BAL) i European Milk Board (EMB), producentom mleka brakuje 9,51 ct/kg na pokrycie kosztów produkcji. Średnia cena w skupie to 34,56 ct/kg mleka, a koszty produkcji wynoszą obecnie 44,07 ct/kg (wyliczenia – styczeń 2020, jeszcze przed pandemią koronawirusa)

17.09.2020., 00:00h

Ceny mleka w wielu krajach Europy poniżej kosztów

Wskaźnik MMI (milk marker index) pokazuje rozwój kosztów produkcji mleka w poszczególnych krajach. Według EMB, wskaźnik MMI w styczniu 2020 r. dla Niemiec wyniósł 107. Oznacza to, że koszty produkcji dla niemieckich producentów mleka wzrosły o 7% w porównaniu z rokiem bazowym 2015 (2015 = 100). Kalkulację kosztów prowadzi się regularnie nie tylko w Niemczech, ale także w pięciu innych krajach (niestety nie w Polsce). Również tam – w Belgii, Danii, Francji, Luksemburgu i Holandii, ceny mleka nie pokrywały kosztów.


Wchodzimy w kryzys na rynku mleka

EMB wskazuje, że wchodzimy w kryzys i ceny mleka w najbliższych miesiącach z pewnością spadną. Obecny kryzys po raz kolejny pokazuje, jak wrażliwy jest sektor mleka. EMB od lat wskazuje, że przemysł mleczarski potrzebuje skutecznych instrumentów wczesnej interwencji. Jest to, wg organizacji, m.in. dobrowolne ograniczenie produkcji surowca.

Zdjęcie: Unsplash

25. maj 2024 04:57