StoryEditor

Czy krowy można nauczyć czystości?

Czy można choć trochę ograniczyć „brudną robotę” przy krowach? Wydaje się to prawie niemożliwe, bo krowy są zwierzętami, które wcale nie szukają ustronnego miejsca do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.
13.09.2021., 00:00h

Czy da się nauczyć krowy wypróżniania w jednym miejscu?

Jest jednak o co walczyć, a zakusy, by okiełznać krowie odchody w świecie naukowym trwają już dość długo – przykładem niech będzie choćby toaleta dla krów, która zdobyła złoty medal ostatnich targów EuroTier.
Dużym ułatwieniem byłoby już choćby oddzielenie moczu od kału, których krowa produkuje na dobę odpowiednio – od 20–30 litrów i od 30–40 kg. Taka ilość odchodów to sporo pracy dla obsługi, ryzyko zdrowotne dla zwierzęcia (wymię, racice) oraz bomba biologiczna dla środowiska.
Badacze behawioralni z Instytutu Friedricha Loefflera (FLI) i Instytutu Biologii Zwierząt Gospodarskich im. Leibniza (FBN) oraz naukowcy z Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia) zamierzają nauczyć krowy wypróżniania się w jednym miejscu obory. Trening rozpoczęto od najmłodszych – dla cieląt zbudowano specjalną „toaletę”. Każdorazowe korzystanie z tego przybytku jest nagradzane, a oddanie moczu poza – karane.
Po pierwszych próbach wydaje się, że system nagradzania pożądanych zachowań przynosi efekty. Jak uda się pogodzić w praktyce korzystanie z toalety z życiem w oborze – na razie nie wiadomo. Jednakże pierwsze obserwacje są bardzo obiecujące.

Zdjęcie: Archiwum
29. maj 2024 11:52