StoryEditor

Czy krowy nie dają zbyt dużo mleka?

W niemieckich mediach trwa dyskusja, czy aby nie przesadzamy z wydajnością zwierząt („Zadojone na śmierć” – Bayerischer Rundfunk (BR)).

19.07.2019., 00:00h

Niemieccy lekarze weterynarii i naukowcy wskazują, że dziś krowy dają około dwa razy tyle mleka, co w latach 70-tych ubiegłego wieku (8 tys. kg vs 4 tys. kg). Ta wydajność ma jednak swoją cenę. Jest nią zdrowie zwierząt.

Jaka jest cena wysokiej wydajności krów?

Telewizja BR powołuje się na opinię eksperta ds. rolnictwa Matthiasa Gauly, który dopatruje się związku między wyśrubowaną wydajnością, a zachorowalnością stada. Chodzi głównie o zapalenia wymion oraz ciężkie schorzenia związane z przemianą materii. Innym „ubocznym efektem” wzrostu wydajności jest wciąż skracający się okres użytkowania krów mlecznych – wcześniej żyły one od 15 do 20 lat, dziś średnia to tylko 5–6 lat.

Jak podało BR w oparciu o dane zrzeszeń niemieckich producentów mleka, z powodu chorób, skaleczeń i zbyt małej produkcji mleka rocznie idzie na ubój lub do utylizacji około 1,7 mln krów mlecznych. Zdania w Niemczech są podzielone – jedni widzą w wysokiej wydajności znęcanie się nad zwierzętami, inni nie widzą potrzeby ingerencji w postaci limitów wydajności u krów.

Fot. Pixabay

28. maj 2024 12:20