StoryEditor

Czy na pewno znasz wartość hodowlaną jałówki, którą chcesz zostawić w stadzie?

Czy jałówka, którą zostawisz do dalszej hodowli jest naprawdę tą, którą chciałbyś zostawić? Jak wykluczyć pomyłki, które finalnie mogą okazać się bardzo drogie?
04.11.2019., 00:00h

W liczniejszych stadach, przy kumulacji wycieleń o błąd nietrudno. Naukowcy z Nowej Zelandii sprawdzili pod tym kątem 97 farm. Wyniki były zaskakujące - na każde 10 cieląt, 2 sztuki były nieprawidłowo dopasowane do ojców i/lub matek. Rozwiązaniem mogą być testy DNA, które pozwolą skorygować te błędy, zanim zaczną przynosić one straty.

Niełatwo naprawić błędy w genetyce

Przykładowo - wpływ jałówek o niskiej wartości genetycznej jest utrwalony w ich potomstwie na długo po tym, jak zwierze opuści stado. Ryzykujemy też niekontrolowane zwiększenie inbredu. Niepoprawne zapisy oznaczają, że duża część córek przypisanych do konkretnego ojca nie będzie w rzeczywistości jego.

Podważa to informacje rodowodowe, które stanowią podstawie oceny genetycznej, co finalnie hamuje postęp. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto pamiętać, że koszt badania DNA (ok 100 zł) jest nieduży biorąc pod uwagę, co można stracić.

27. maj 2024 21:11