StoryEditor

Dlaczego pasące się krowy przyciągają bociany?

Krowy na pastwisku przyciągają bociany! Niemożliwe? A jednak... Obecność wypasających się muciek, poprawia sukces łowiecki bociana białego – ustalili naukowcy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania) i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
04.01.2021., 00:00h

Jak obecność krów pomaga bocianom?

Zauważyli, że bocian lubi fragmenty łąk, pastwisk, tam gdzie prowadzony jest wypas krów. Wytłumaczenie jest proste – przy krowach (im więcej ich, tym lepiej) bocianom szybciej i łatwiej upolować ofiarę niż samotnie. Co więcej – sukces łowiecki bocianów przy krowach był bardziej wyrównany w ciągu całego dnia, niż ptaków żerujących samotnie. W drugim przypadku ptakom kiepsko szło polowanie około południa, lepiej robiło się pod koniec dnia, ale nigdy nie udało im się zdobyć tak dużo pożywienia, co w obecności krów.

Prof. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu doszukuje się genezy takiego zachowania w bocianich prazwyczajach. Wraz z rozwojem rolnictwa bociany prawdopodobnie przeniosły zakodowane z Afryki zwyczaje na północną półkulę, gdzie odbywają lęgi. W ciepłych krajach żerowały na sawannach wraz z dużymi przeżuwaczami. Zadziałało w Afryce, więc ptaki zastosowały to samo i na dalekiej północy, „przytulając się” do krów.

Poznanie zachowań bocianów białych pomoże w ochronie zagrożonego gatunku

Obserwacje polskich badaczy mogą się przydać w Europie Zachodniej, gdzie przyrodnicy od lat walczą o reintrodukcję bocianów białych podsuwając im przysmaki – na specjalnych platformach powstają stołówki dla bocianów, gdzie serwuje się ryby lub kurczaki. A wystarczyłoby dokwaterować im krowy...

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Pixabay
29. maj 2024 20:57