StoryEditor

Ile światła potrzebuje krowa zasuszona, a ile krowa w laktacji?

Podczas krótkich dni krowy dają nawet o 10% mleka mniej. Niestety, pór roku nie zmienimy, ale można krótkie, ciemne dni wydłużyć za pomocą sztucznego oświetlenia w oborze. Jak odpowiednio to zrobić?
08.05.2021., 00:00h

Zalecenia są następujące:

  1. Krowy w laktacji potrzebują do 16 godzin światła dziennie
  2. 150 do 200 luksów na wysokości 90 cm jest najbardziej optymalne.

  3. LED-owe oświetlenie obory lepiej pasuje krowom do wizualnego postrzegania otoczenia i przez to również redukuje stres.

  4. Aby funkcja oświetlenia była zawsze pełna, lampy należy regularnie czyścić z kurzu i brudu, który pozostawiają muchy.
  5. Dla krów równie ważne jak światło są okresy ciemności. Światło emitowane w sposób ciągły zaburza wewnętrzny zegar zwierząt. Krowom laktacyjnym potrzebny jest rytm dzienny i faza ciemności o długości przynajmniej 6 godzin. Skrócony rytm dobowy może nieprawidłowo stymulować gospodarkę hormonalną krowy. Aby chronić zwierzęta przed nadmiarem światła, można na noc wyłączyć oświetlenie w oborze czy wybudować ścianki działowe.

  6. Krowy w fazie zasuszania potrzebują krótszej fazy światła – zaledwie 8 godzin i 16 godzin ciemności. Jest to potrzebne do prawidłowej regeneracji wymion. Warto zapewnić im miejsce w osobnym pomieszczeniu lub oddzielić je w oborze od krów w laktacji.
28. maj 2024 07:10