Przygotowując nasze spotkanie, chcieliśmy je uczynić w jak największym stopniu użytecznym dla rolników prowadzących gospodarstwa mleczne, zwłaszcza że długoterminowe prognozy dla europejskiego mleczarstwa są pozytywne.
Pomimo takich perspektyw należy sobie zdawać sprawę z postępujących zmian na globalnym rynku czy celów klimatycznych wyznaczanych przez UE, które w coraz większym stopniu dotyczą także polskich gospodarstw. Takie zmiany wymuszą prowadzenie zrównoważonej produkcji.
Dla rolników oznacza to, że będą musieli w odpowiedni sposób prowadzić produkcję pasz i zarządzać stadem. Biorąc to pod uwagę, na naszą konferencję zaprosiliśmy ekspertów z dziedziny chowu i hodowli bydła mlecznego.
Długowieczność krów to większa opłacalność gospodarstwa
Swoją wiedzą z uczestnikami konferencji podzieli się m.in. Jelle Zijlstra z Uniwersytetu Wageningen w Holandii, który jest ekonomistą ds. produkcji mleka i prowadzi badania Wageningen Livestock Research. Holenderski naukowiec w swojej prezentacji skupi się na temacie zarządzania gospodarstwem mlecznym w perspektywie kolejnych 10 lat. Jego zdaniem jednym ze sposobów na zwiększenie opłacalności gospodarstwa może być zwiększenie długowieczności krów poprzez udoskonalone zarządzanie stadem, co powinno prowadzić do obniżenia kosztów poprzez obniżenie cen hodowli jałówek i czerpanie zysków z wyższej produkcji uzyskiwanej u krów starszych.
Zdrowotność i żywienie krów
Zaproszenie na konferencję „Tygodnika Poradnika Rolniczego” oraz „Elity Dobrego Hodowcy” przyjął również prof. Adam Traczykowski, wieloletni wykładowca na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, który przedstawi referat dot. zdrowotności krów mlecznych. Kolejnym prelegentem będzie dr Ryszard Kujawiak z Sano Nowoczesne Żywienie Zwierząt, który przedstawi referat z zakresu żywienia krów zasuszonych.
Zapraszamy hodowców do Auli Expo w Łodzi już 16 lutego
Wykłady będą odbywać się od godz. 11.00 w Auli Expo w sobotę 16 lutego 2019 roku. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
fot. Pixabay