StoryEditor

Jak sprawdzić czy mleko pochodzi z hodowli ekologicznej?

Naukowcy w Niemczech opracowali nową, skuteczniejszą metodę określania, czy mleko wprowadzane do obrotu jako „ekologiczne” rzeczywiście pochodzi z hodowli ekologicznej czy jest zwykłym mlekiem błędnie oznakowanym dla konsumentów. Metodę opisuje Journal of Agricultural and Food Chemistry.
18.05.2020., 00:00h

Mleko ekologiczne zyskuje coraz większa popularność

W badaniu Joachim Molkentin i jego współpracownicy zwracają uwagę, że mleko organiczne zyskało ogromną popularność w wielu krajach. Przykładowo – jego  sprzedaż w Niemczech wzrosła o prawie jedną trzecią w latach 2006–2007.

W związku z dużym popytem na mleko eko, oszuści mogą wykorzystywać tę sytuację, wprowadzając na rynek fałszywy produkt. Stąd potrzeba lepszych testów.

Jak odróżnić mleko ekologiczne od zwykłego?

Nowe testy wykorzystują analizę tłuszczu w mleku pod kątem stosunku stabilnych izotopów węgla. Te różnią się w zależności od ilości skarmianej kukurydzy. Test opiera się na założeniu, że w konwencjonalnej produkcji krowy dostają dawkę z dużą ilością kukurydzy, zaś krowy hodowane ekologicznie karmione są mniejszą ilością kukurydzy, a większą ilością pasz pastwiskowych. Ponadto zespół zidentyfikował znaczną różnicę w zawartości kwasu alfa-linolenowego w tłuszczu mlecznym między próbkami mleka organicznego i konwencjonalnego. Mleko organiczne ma zazwyczaj wyższą zawartość kwasu alfa-linolenowego niż mleko konwencjonalne.

Zdjęcie: Unsplash
28. maj 2024 00:35