StoryEditor

Jak wygląda najpiękniejsza mleczarnia świata?

W znanym z wielu zabytków niemieckim Dreźnie można zwiedzić mleczarnię, a dokładnie sklep, w którym na przełomie XIX/XX wieku dojono krowy i to na oczach klientów! Dresden Molkerei Gebrüder Pfund uznawana jest za najpiękniejszą mleczarnię na świecie.

13.10.2022., 00:00h

Zabytkowa mleczarnia braci Pfund uznana za najpiękniejszą na świecie

Potwierdzenie tego faktu znajdziecie w Księdze Rekordów Guinnessa, do której lokal został wpisany w 1998 roku – w kategorii „najpiękniejsze mleczarnie świata”. Lokal działa do dzisiaj, obecnie jako sklep, przy Bautzner Stasse 79/81.

Krowy dojone na oczach klientów

Założycielem mleczarni byli bracia Pfund, którzy otworzyli wyjątkowy sklep w 1880 roku. Początkowo miał on tylko zapewnić odbiorcom świeże mleko. Krowy, z którymi przybyli bracia, ustawiono na sklepowej witrynie i na bieżąco, na oczach klientów, dojono. Takie rozwiązanie przyciągało tłumy, bo w tamtych czasach trudno było zakupić świeże mleko w mieście. Transport mleka ze wsi do miasta odbywał się bez żadnych urządzeń chłodniczych, nierzadko mleko po dotarciu na miejsce było już kwaśne.

Do dziś w sklepie braci Pfund można wypić szklaneczkę mleka oraz zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty mleczne. Dodatkowo można zakupić kosmetyki na bazie mleka, słodkości oraz pamiątki z wizerunkiem mleczarni. To jak wygląda obecnie mleczarnia, można zobaczyć na stronie internetowej. 

Artur Puławski
Zdjęcie mleczarni: Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 5/2022 na str. 4. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
 

 

 

24. maj 2024 17:32