StoryEditor

Jaka przyszłość czeka polską produkcję mleka? Weź udział w Forum Mleko!

29 marca 2022 w miejscowości Podborze odbędzie się Forum Mleko „Przyszłość produkcji mleka: opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów” - specjalne wydarzenie dedykowane producentom mleka i hodowcom bydła mlecznego. Zobacz program i zapisz się już dziś!
04.02.2022., 00:00h

Jaka przyszłość czeka produkcję mleka?

Przyszłość polskiej produkcji mleka stoi w obliczu piętrzących się wymagań i zmian prawnych, które bez wątpienia wpłyną na sposób i koszty produkcji. Wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu, Krajowego Planu Strategicznego dla reformy WPR oraz zmieniające się trendy konsumenckie, które coraz bardziej faworyzują surowiec pozyskiwany w sposób ekologiczny z uwzględnieniem wysokiego dobrostanu zwierząt oraz ochrony środowiska - to tylko niektóre ze zmian, którym musi stawić czoła rolnik. 

Mając to na uwadze redakcje top agrar Polska, Tygodnika Poradnika Rolniczego oraz Elity przygotowały specjalne wydarzenie dla hodowców i producentów mleka - Forum Mleko „Przyszłość produkcji mleka: opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów”.

Wydarzenie odbędzie się 29 marca 2022 r. w godzinach 8:00 – 15:00 w Dworku nad Stawem niedaleko Ostrowi Mazowieckiej w miejscowości Podborze (woj. Mazowieckie). Podczas 7 godzinnej prelekcji będzie można wysłuchać wybitnych ekspertów z branży mleczarskiej.

Bogaty program Forum Mleko

Wydarzenie podzielone jest na 4 sesje tematyczne. Pierwszą z nich poprowadzi prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przybliży słuchaczom zagadnienia dotyczące efektywnego żywienia krów mlecznych.

W sesji drugiej „Zdrowe wymię – wydajna krowa” dr nauk weterynaryjnych Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawi zgromadzonym najważniejsze strategie terapeutyczne zapaleń wymienia oraz podpowie, jak zredukować zużycie antybiotyków w selektywnym leczeniu krów zasuszonych.

Podczas trzeciej sesji tematycznej Andreas Pelzer, niezależny doradca w Centrum Doświadczalnym w Haus Düsse (Niemcy), odpowie na pytanie na jakie rozwiązania w oborze postawić, aby z jednej strony zagwarantować zwierzętom wysoki dobrostan, ale z drugiej ograniczyć pracochłonność przy ich obsłudze.

Ostatnia sesja dotyczyć będzie przyszłości rynku mleka w Polsce i na świecie. Jakie perspektywy czekają polskich producentów i co zdecyduje o ich konkurencyjności? Te zagadnienia przedstawi Łukasz Wyrzykowski, dyrektor generalny IFCN.

Ważnym punktem spotkania będzie debata, podczas której zostaną poruszone tematy m.in. wpływu „Zielonego Ładu” na kondycję polskiego sektora mleczarskiego i szansach na wykorzystanie w pełni jego potencjału. Udział w debacie zapowiedzieli: 

  • Edward Bajko, SM Spomlek, PIM,
  • Marcin Hydzik, ZPPM,
  • Dariusz Sapiński, SM Mlekovita,
  • Grzegorz Gańko, OSM Sierpc
  • Stanisław Jamiołkowski, MSM Mońki.

Zobacz szczegółowy program Forum Mleko TUTAJ


Jak wziąć udział w Forum Mleko?

Koszt wzięcia udziału w Forum Mleko wynosi 100 zł dla prenumeratorów oraz 250 zł dla osób nie będących prenumeratorami. Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.mleko.topagrar.pl. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 61 886 29 59.


Zapraszamy do rejestracji!

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

26. maj 2024 14:26