StoryEditor

Kiedy należy sprawdzić skład mineralny słomy paszowej?

Zawartość związków mineralnych (a zwłaszcza potasu) w słomie przeznaczonej na paszę, może być bardzo niestabilna. Opłaci się więc analiza jej składu, zwłaszcza jeśli służy do karmienia krów zasuszonych.
14.12.2021., 00:00h

Jaki skład mineralny powinna mieć słoma przeznaczona dla krów zasuszonych?

Równowaga kationowo-anionowa (DCAB) różnych pasz ma bezpośredni wpływ na mobilizację wapna w okresie okołowycieleniowym. W dawce pokarmowej dla krowy zasuszanej (grupa close up) poziom DCAB powinien być możliwie niski lub wręcz ujemny. Wysokie wartości kationów (K, Na) pozytywnie wpływają na DCAB. Zmienna jest przede wszystkim zawartość potasu w słomie paszowej.
Ma to znaczenie dla krów zasuszanych, które w dawce pobierają duże ilości słomy (dawka ma dostarczyć mało energii i dużo włókna). Przez to słoma jako podstawa dawki ma decydujący wpływ na zawartość składników mineralnych, a tym samym na poziom DCAB dawki.

Jeżeli w stadzie często występują porażenia poporodowe, oprócz kiszonek z traw czy kukurydzy, analizie w kierunku zawartości związków mineralnych warto też poddać słomę.

Źródło: dr Jana Denissen, Lea Hoffmann, Bernadette Feldmann
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 6/2021 na str. 49. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
29. maj 2024 01:46