StoryEditor

Krowy pomogą w walce z HIV?

Naukowcy twierdzą, że krowy mają niezwykłą zdolność zwalczania wirusa HIV i mogą stanowić wskazówkę do opracowania szczepionki.
08.04.2022., 00:00h

O krok bliżej do szczepionki przeciwko HIV

Badacze odkryli, że potężny układ odpornościowy tych zwierząt szybko wytwarza specjalne przeciwciała, które neutralizują wirusa. U ludzi tylko u 10 do 20% zarażonych wirusem HIV w sposób naturalny produkuje „przeciwciała szeroko neutralizujące” (bNAbs) i w dodatku dzieje się to dość późno – dopiero po około dwóch latach od zarażenia, kiedy wirus najczęściej zdążył już zmutować.

Inaczej jest u bydła – u osobników, którym wstrzyknięto białka wirusa HIV, odpowiedź immunologiczna pojawiła się już w ciągu kilku tygodni.

Jest to pierwszy przypadek, kiedy szczepienie w sposób niezawodny wywołało produkcję przeciwciał zwalczających HIV. Naukowcy potwierdzają, że badanie może pomóc w kierowaniu rozwojem szczepionki.

Artur Puławski
Zdjęcie: Unsplash
Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 2/2022 na str. 6. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
15. czerwiec 2024 10:33