StoryEditor

Krowy rozpoznają kierunki świata

Oglądając krajobrazy zarejestrowane przez satelitę, naukowcy z Uniwersytetu Duisburg-Essen odkryli, że prawdopodobnie krowy mają zmysł rozpoznawania kierunków świata!
01.03.2022., 00:00h

Pole magnetyczne wpływa na zachowanie krów

Naukowcy przeanalizowali kierunek stania i leżenia ponad 8500 krów na 308 pastwiskach wszystkich kontynentów. Okazuje się, że na pastwisku podczas jedzenia czy odpoczynku 60–70% wszystkich krów świata układa oś ciała w kierunku północ-południe (wyeliminowano wpływ wiatru i położenie Słońca).
Zjawisko to potwierdzili czescy badacze na dzikich zwierzętach – również sarny i jelenie dostosowują ułożenie swojego ciała do pola magnetycznego ziemi. Naukowcy doszli więc do wniosku, że słabe, lecz występujące zawsze i wszędzie pole magnetyczne naszej planety ma wpływ na wybory przeżuwaczy. Badacze nie wiedzą na razie, jak i dlaczego w toku ewolucji rozwinęły szósty zmysł i do czego jest on potrzebny.
Artur Puławski
Zdjęcie: Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 4/2021 na str. 4. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie: Zamów prenumeratę.
25. maj 2024 03:21