StoryEditor

Krowy są w stanie szybciej nauczyć się korzystania z nocnika niż dzieci?

Naukowcy przyuczają krowy do korzystania z nocnika (jego rolę pełni specjalny kojec) MooLoo. Okazuje się to nawet łatwiejsze niż w przypadku małych dzieci. Aż 11 z 16 krów nauczyło się używać MooLoo. Jeszcze szybciej łapią o co chodzi cielęta. Im wystarcza 15 dni, by nauczyć się oddawać mocz w określonym miejscu.
16.04.2022., 00:00h

Trening czystości dla krów przynosi efekty

W laboratorium w Dummerstorf w Niemczech badacze naśladowali trening czystości małego dziecka, umieszczając krowy w specjalnym kojcu. Kiedy oddały tam mocz, dostawały nagrodę – słodki płyn, składający się głównie z melasy. Te, które oddawały mocz poza MooLoo, dostawały zimną wodę.
Ogromne ilości produkowanego przez krowy moczu stanowią poważny problem dla środowiska. Zawiera on azot, który po zmieszaniu z kałem przekształca się w amoniak, toksyczny dla środowiska (kwaśne deszcze, zanieczyszczenia wód azotanami, podtlenek azotu). Jedna krowa produkuje ok. 30 litrów moczu dziennie.

Jeśli pomysł z toaletą dla krów wypali, ułatwi to zarządzanie odpadami i zmniejszy emisję gazów cieplarnianych.

Artur Puławski
Zdjęcie: Pixabay

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 2/2022 na str. 6. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

26. maj 2024 14:11