StoryEditor

Mleko lepiej gasi pragnienie niż woda?

Czując pragnienie odruchowo sięgamy po wodę. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Udowodnili to szkoccy naukowcy porównując działanie różnych napojów pod kątem utrzymywania się efektu nawodnienia.
23.03.2020., 00:00h

Mleko zatrzymuje wodę w organizmie i lepiej nawadnia

Woda działa dobrze, pod warunkiem, że dodamy do niej odrobinę cukru, tłuszczu albo białka. Chodzi o to, by na dłużej zatrzymać ją w żołądku. Im więcej pijemy, tym szybciej napój opuszcza żołądek i jest wchłaniany do krwioobiegu, gdzie rozcieńcza krążące w nas płyny i nawadnia. Jeśli sięgniemy o napój, który ma w sobie „coś”, spowolni to opróżnianie płynu z żołądka i proces nawadniania się przedłuży. Jak wynika z badań optymalne jest mleko. Zawarty w nim sód niczym gąbka zatrzymuje wodę w ludzkim ciele.

Tak samo działają roztwory elektrolitów przeznaczone dla cierpiących na biegunkę. Tam obok sodu, jest też odrobina potasu i cukrów, dodatkowo wzmacniające retencję wody w organizmie.

Spragniony? Pij mleko!

Badacze z uniwersytetu St. Andrews przetestowali 13 najpopularniejszych napojów poszukując najlepiej gaszącego pragnienie. Oceniając efekt „nawodnienia” po 4 godzinach od wypicia, stworzyli ranking płynów najlepszych do ugaszenia pragnienia. Na pierwszym miejscu znalazło się mleko odtłuszczone, za nim woda z elektrolitami, a na trzecim – mleko pełnotłuste. Kolejne zajmują sok pomarańczowy i cola – zwykła i dietetyczna.

Zdjęcie: Pixabay

25. maj 2024 10:42