StoryEditor

Na czym polega program kontroli klimatu Arli?

Cele klimatyczne, jakie stawia sobie mleczarnia Arla to minus 30% emisji CO2 do 2030 r. i zerowa emisja netto CO2 do 2050 r. Aby osiągnąć ten cel, mleczarnia musi współpracować z hodowcami, ponieważ znaczna część emisji CO2 występuje w gospodarstwach.
23.11.2021., 00:00h

1300 uczestników programu Arli

Dlatego Arla zaangażowała swoich dostawców mleka w tzw. program kontroli klimatu. Do kwietnia br. przeprowadzono 1. rundę z około 8000 kontroli klimatu. Wzięło w niej udział prawie 1300 dostawców z Niemiec.

Jak zmniejszyć ślad węglowy produkcji mleka?

W rezultacie średni ślad węglowy wszystkich rolników Arli wyniósł 1,15 kg CO2 na kg mleka. Jak to działa? Aby wziąć udział w programie Climate Check, hodowcy muszą raz w roku odpowiedzieć na około 200 pytań dotyczących danych z ich gospodarstw. Arla je przetwarza i określa ślad węglowy. Następnie odbywa się audyt, by wskazać mocne i słabe strony gospodarstwa. Już teraz widać, że zróżnicowanie w obrębie regionu jest większe niż między regionami. Są gospodarstwa bardzo efektywne klimatycznie, ale i takie, które mają bardzo duży potencjał poprawy. Aby zmniejszyć ślad węglowy należy zwrócić uwagę na:
  • wydajność paszy – więcej mleka na jednostkę paszy,
  • wydajność białka – bez nadmiaru w dawce,
  • śmiertelność – wysoki dobrostan zwierząt i zdrowe stado,
  • zużycie nawozów – zredukować nadwyżkę azotu (N) przy produkcji paszy,
  • użytkowanie gruntów – większe plony dzięki lepszemu zarządzaniu.
Za udział w programie dostawcy Arli otrzymują 1 cent dopłaty do litra mleka. Udział w programie kontroli klimatu jest nadal dobrowolny, ale cieszy się on bardzo dużą popularnością – przystąpiło do niego 93% dostawców.
Zdjęcie: Unsplash
Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 4/2021 na str. 6. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
29. maj 2024 01:35