StoryEditor

Pijąc tłuste mleko szybciej schudniesz

Naukowcy z uniwersytetu w Toronto i innych kanadyjskich instytucji naukowych udowodnili, że dzieci pijące pełnotłuste mleko są mniej narażone na ryzyko nadwagi i otyłości, niż dzieci pijące mleko o zmniejszonej zawartości tłuszczu.

29.06.2020., 00:00h

Czy jest związek między piciem pełnotłustego mleka a mniejszym ryzykiem nadwagi?

Kanadyjscy naukowcy przejrzeli 5862 raporty naukowe, poszukując w nich studiów zajmujących się związkiem pomiędzy zawartością tłuszczu w mleku spożywanym przez dzieci w wieku 1–18 lat a występowaniem nadwagi i otyłości. Zidentyfikowali 28 takich badań, które poddali dalszej analizie. Wyniki ich pracy ukazały się w The American Journal of Clinical Nutrition.

Autorzy 18 praz zauważyli związek pomiędzy spożyciem pełnotłustego (3,25% tłuszczu) mleka a zmniejszonym ryzykiem nadwagi i otyłości w porównaniu z dziećmi, które piły mleko odtłuszczone (0,1–2% tłuszczu). W przypadku 10 studiów ich autorzy nie zauważyli takiego związku.

Wyniki przytoczonych badań podważają obecne zalecenia dietetyczne stosowane w wielu krajach. Zaleca się w nich bowiem podawanie dzieciom mleka ze zmniejszoną zawartością tłuszczu.

Autorzy zastrzegają, że wszystkie analizowane badania były studiami obserwacyjnymi, zatem nie można być pewnym, czy to pełnotłuste mleko zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości. Nie można wykluczyć innych czynników, które również mogą zmniejszać wspomniane ryzyko.

Zdjęcie: Unsplash
25. maj 2024 03:25