StoryEditor

Skąd się bierze alergia na mleko?

Coraz więcej ludzi ma alergię na mleko krowie. Może winne są jelita? A raczej mikrobiom jelitowy, który u jednej osoby może zapobiegać rozwojowi alergii na mleko krowie, a u innej niekoniecznie. To wniosek z najnowszych badań naukowców z Chicago (USA).

03.03.2019., 00:00h

Bakterie jelitowe odpowiedzialne za nietolerancję mleka?

Eksperyment polegał na pobraniu drobnoustrojów jelitowych od 8 zdrowych niemowląt oraz tych uczulonych na mleko i „przeszczepieniu” ich zagrożonym uczuleniem myszom (to specjalnie hodowana linia zwierząt genetycznie wrażliwych na białka mleka krowiego). Następnie myszom podano mleko krowie. Zwierzęta obroniły się przed rozwojem reakcji alergicznej tylko w pierwszym przypadku – gdy dostały florę bakteryjną zdrowych dzieci.  Myszy, które w ogóle nie otrzymały przeszczepu z drobnoustrojów lub otrzymały je od dzieci uczulonych na mleko, wytworzyły przeciwciała przeciwko białkom mleka i silnie zareagowały alergicznie. Czy taki mechanizm zadziała też u ludzi – czy bakterie jelitowe niemowląt bez alergii na mleko mogą chronić przed rozwojem uczulenia inne dzieci?

Anaerostipes caccae kluczowym szczepem dla reakcji alergicznej

Kolejne zagadnienie nurtujące naukowców po otrzymaniu wspomnianych wyników to zbadanie co tak naprawdę „siedzi” w jelitach dzieci zdrowych? Zbadali oni próbki kału dzieci zdrowych i uczulonych. Kluczowy dla reakcji alergicznej okazał się szczep bakterii – Anaerostipes caccae. Po wszczepieniu go myszom, zapobiegał rozwojowi alergii na białko mleka krowiego. Na ostatnim etapie badań pobrano próbki komórek z nabłonka jelit zwierząt.  Okazało się, że w komórkach jelit myszy, którym wszczepiono mikrobiom od zdrowych niemowląt, aktywne były inne geny niż u zwierząt z grupy kontrolnej.

Jeśli okaże się, że ludzki mikrobiom można modyfikować, być może pożegnamy się z reakcjami alergicznymi na mleko krowie.

Źródło: Nature Medicine
29. maj 2024 18:52