StoryEditor

Sztuczna inteligencja pozwoli monitorować dobrostan krów

Dzięki sztucznej inteligencji, kamerom i skanowaniu 3D, hodowcy bydła (ale też i trzody) mogą poznać nastrój i samopoczucie swojego stadka. To odkrycie naukowców z Bristol Robotics Lab przy University of the West of England.
23.02.2022., 00:00h

Na czym polega technologia Herdvision?

Dawniej było łatwiej – mniejsze stada, długowieczne zwierzęta i właściciel znający na wylot swoje podopieczne. Dziś, w dobie globalizacji, nie jest już to takie proste. Coraz więcej zwierząt przypada na jednego opiekuna, który już nie ma czasu zajmować się każdą sztuką.

Z pomocą przychodzi technologia – połączenie możliwości skanera 3D oraz sztucznej inteligencji. Obecnie na 10 farmach bydła testowana jest technologia Herdvision, która rejestruje zmiany w fizycznym samopoczuciu, ruchliwości i wadze każdej krowy, zanim zmiana stanie się widoczna dla ludzkiego oka. Wszystko oczywiście jest rejestrowane i możliwe do prześledzenia.

Szczęśliwe krowy są tańsze w utrzymaniu

Naukowcy z Bristol Robotics Laboratory już zaobserwowali, że szczęśliwe zwierzęta wymagają mniej antybiotyków, sterydów i paszy.

Artur Puławski
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 6/2020 na str. 6. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie: Zamów prenumeratę.

25. maj 2024 05:07