StoryEditor

Technologia 5G dla krów

Wyglądają jak zwykłe mućki, ale stado bydła hf na brytyjskiej farmie zwykłe nie jest. To pionierzy nowych rozwiązań, którzy cieszą się korzyści, jakie daje technologia 5G. Co to jest sieć 5G?

23.09.2019., 00:00h

Piąta generacja sieci komórkowej bardziej niezawodna

W skrócie jest to standard sieci komórkowej nowej generacji – „piąty” poziom. Założenia dotyczące mobilnej sieci nowej generacji robią wrażenie – prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gbps. (obecnie 300 Mbps), pojemność i przepustowość. Piąta generacja sieci komórkowych ma być niemal zupełnie odporna na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z niej w tym samym czasie.

Testowe krowy wyposażone są w obroże, które kontroluje zrobotyzowany system doju. Kiedy krowa poczuje się gotowa do doju, zbliża się do bram maszyny, a te automatycznie się otworzą. W finansowanym przez rząd Centrum Innowacji Inżynierii Precyzyjnej Rolnictwa (Centrum Agri-EPI), w południowo-zachodniej Anglii, około 50 krów ze stada liczącego 180 sztuk nosi inteligentne obroże 5G oraz kolczyki. Firma testuje zdolność 5G do szybkiego przesyłania danych z czujników, chce połączyć każde zwierzę na farmie z każdym urządzeniem.

Zdjęcie: Rawpixel

29. maj 2024 19:37