StoryEditor

TOP 10 mleczarń. Ranking KZSM

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich postanowił i w tym roku wyróżnić najlepiej działające i rozwijające się mleczarnie. Z ponad 40 zgłoszonych spółdzielni została wybrana Lista 10 Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich w Polsce. Kto się w niej znalazł?

07.01.2021., 00:00h

26 edycja rankingu najlepszych mleczarni według KZSM

Jak co roku Krajowy Związek Spółdzielni mleczarskich, w oparciu o piętnaście szczegółowych kategorii, wyłonił 10 najlepiej działających polskich spółdzielni.

Znaczną część mleka w kraju przerabiają spółdzielnie mleczarskie, a my jako KZSM, co roku prezentujemy aktualną Listę Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich w Polsce – przyznaje Waldemar Broś, prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Triumf Mlekovity

Na czele najlepszej dziesiątki kolejny rok z rzędu stanęła Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, potwierdzając, że ten mleczny gigant nie ma sobie równych.

Zaraz za Mlekovitą uplasowała się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku, której wyniki ekonomiczne są na bardzo wysokim poziomie. Konsumenci doceniają OSM w Giżycku za wyśmienite sery dojrzewające i twarogi.

Podium zamyka Okręgowa Spółdzielnia Mleczarskiej w Kole, której sztandarowym produktem jest mleko w proszku, ale nie jest to jedyny doceniany przez konsumentów produkt kolskiej spółdzielni – masło, twarogi czy serki typu cottage nie mają sobie równych.

Na polskim rynku jest wiele spółdzielni, które doskonale działają

Ranking potwierdza, że mamy w kraju różne spółdzielnie zarówno pod względem wielkości, jak i profilu produkcji, które doskonale dają sobie radę na rynku od wielu lat i cały czas się rozwijają. Wszystkie spółdzielnie w tym trudnym roku 2020 dały sobie radę. Przychody będą miały niższe niż w roku 2019, ale średnia cena wypłacona rolnikom za dostarczone mleko kształtuje się na poziomie co najmniej z roku 2019, a może nawet wyższym ze względu na rosnące ceny w skupie w ostatnim kwartale roku 2020. Szkoda tylko, że nie możemy się spotkać ze względu na sytuację związaną z pandemią. Nie odbyły się targi Mleko-Expo, na których to właśnie nagradzane były najlepsze spółdzielnie mleczarskie z naszego rankingu. Na targach nagradzaliśmy również producentów mleka będących laureatami konkursu „Mistrzostwa Mleczne”. Planujemy, aby puchary przekazać rolnikom podczas walnych zebrań w ich spółdzielniach, które odbędą się w roku 2021 – podsumowuje szef KZSM.

Cały ranking do przeczytania na stronie TPR w artykule:
"Ranking 10 Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich w Polsce"

25. maj 2024 02:15